noaa-Om82WVFDHLA-unsplash

Mala je šansa da će se postići cilj Pariškog sporazuma, Zemlja se ubrzano grije, a vremena je sve manje

GREEN_300_listici_sredina

Nova studija

Vjerojatnost je smanjena na između 5 i 45 posto.

Postizanje cilja Pariškog sporazuma izgleda da više nije moguće, pokazuju to rezultati znanstvene studije objavljene u časopisu Nature Climate Change. Podsjetimo, cilj je da se globalno zagrijavanje ograniči ispod 1,5 stupnjeva Celzijevih ispod predindustrijskih razina.

Iako je uvođenje zelenih tehnoloških rješenja ubrzano posljednjih godina, realna ograničenja u provedbi klimatskih politika u nekim zemljama mogla bi ovaj simbolički klimatski cilj učiniti nemogućim.

“Ograničavanje temperature na ispod 1,5°C više nije moguće čak ni s umjerenom vjerojatnošću”, kaže glavni autor studije Christoph Bertram, izvanredni istraživač na Sveučilištu Maryland i gostujući istraživač na Institutu za istraživanje utjecaja klimatskih promjena u Potsdamu.

Nema mjesta za ambicioznost 

U novoj studiji, objavljenoj u časopisu Nature Climate Change, Bertram i njegovi kolege proveli su niz modela koji su uzeli u obzir ograničenja poput učinkovite izrade politika i regulacije. Najambicioznije projekcije za ublažavanje klimatskih promjena daju svijetu 50 posto šanse da ograniči globalno zagrijavanje ispod 1,6°C iznad predindustrijskih temperatura.

Međutim, ako se u obzir uzmu ta realna ograničenja – poput sposobnosti vlada da provedu politike poput poreza na ugljik – ta se vjerojatnost smanjuje na između 5 i 45 posto.

“Svijet mora biti spreman na mogućnost prekoračenja granice od 1,5°C za barem jednu, a vjerojatno i nekoliko desetinki stupnjeva, čak i uz najvišu moguću razinu ambicija“, stoji u studiji.

Koči nas, kažu – politika. “U Sjevernoj Americi, Europi i Kini, s obzirom na nedavne uspjehe uvođenja čiste energije, postoji veliki prostor za značajno ubrzanje smanjenja emisija, ako se usvoje odgovarajuće politike”, jasan je glavni autori koji dodaje da je glavno područje u kojem vlade trenutno zaostaju postavljanje ambicioznih klimatskih ciljeva i provođenje odgovarajućih politika. To je već dokazano u mnogim prethodnim istraživanjima.

‘Ne možemo sami’

Ono što ova studija nastoji pokazati je utjecaj zemalja koje nemaju regulatorne kapacitete za provedbu učinkovitih klimatskih politika na najniže moguće zagrijavanje koje je još uvijek moguće postići. Naime, neke zemlje u razvoju jednostavno nemaju infrastrukturu ili birokratske sustave za učinkovito provođenje politika poput određivanja cijena ugljika. To smanjuje njihovu sposobnost za brzo smanjenje emisija ugljika.

Tim je otkrio da ova ograničenja imaju značajan utjecaj na to hoćemo li moći postići globalne klimatske ciljeve. “Kako bi se podržalo brže smanjenje emisija u tim regijama, potrebna je međunarodna podrška za povećanje institucionalnih kapaciteta i za olakšavanje uvođenja čistih tehnologija u tim zemljama”, tvrdi Bertram. No, u međuvremenu – vremena je sve manje.

 

PHOTOS BY: Unsplash, Pexels / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.