nadine-primeau-FfLlgRfL5l8-unsplash

Ma kakvo bacanje hrane kada imamo trikove za njezinu dulju svježinu?!

GREEN_300_listici_sredina

Samo u Hrvatskoj godišnje bacamo oko 400.000 tona hrane

Je li vam se ikada dogodilo da kupite salatu i već sutradan otkrijete da je uvenula? A sušeno voće, koje bi trebalo biti trajni proizvod, nekako je postalo vlažnije i bezukusnije?

Ostaci hrane najveći su pošast današnjice!

Kako u velikim obiteljima, tako i za ljude koji žive sami – pravila nema. Viška hrane, koja nam se najčešće pokvari, uvijek imamo. Na veliku žalost! Iako vrlo često kupujemo previše hrane, a da toga nismo ni svjesni, jako često ne znamo ni na koji način ju čuvati i pohraniti pa se pokvarenih proizvoda u hladnjacima i ormarićima kuhinje uvijek može naći.

Problem otpada od hrane stoji rame uz rame s problemima klimatskih promjena ili plastike koja sve više zamjenjuje živi svijet u našim morima. Možemo li to promijeniti?

Ovakvim malim trikovima i s jednostavnim dodatnim oprezom stvarno možemo!

ZABORAVITE NA ONU “OPET MI JE UVENULA SALATA”

Odmah nakon kupovine, zelenu salatu omotajte papirnatim ubrusom i stavite tako u hladnjak. Ukoliko u njoj nema previše vlage, tada taj ubrus malo poškropite vodom. Na taj način će imati i dovoljno vlage da se ne počne sušiti, a i isto vrijeme će višak isparavati čime se sprječava truljenje. Na ovaj način salata može ostati svježa do pet dana.

BOBIČASTO VOĆE KOJE POSIVI JE STVAR PROŠLOSTI

Bobice, poput borovnica, će vam duže biti svježe ako ih nakon kupovine isperete “posebnom otopinom” – u šalicu vode stavite dvije žlice octa, isperite ih i spremite. Bitno je dobro posušiti bobice nakon pranja i nakon toga ih čuvati u hladnjaku, i to na otvorenoj polici (a ne u ladici).

LJEPOTICE JESENI NEK OSTANU LIJEPE, MOLIMO VAS

Neoprane i cijele gljive je najbolje čuvati u papirnoj vrećici. Papir će pokupiti višak vlage i tako produžiti svježinu gljiva. Naravno, moraju biti pohranjene u hladnjaku!

GUMENE MRKVE SU GROZNE, RECITE TO GLASNO

Da bi mrkve sačuvale svježinu duže vremena, pohranite ih u hladnjak u zatvorenim staklenkama ili plastičnim kutijama, koje će čuvati vlagu i neće im dozvoliti da se osuše. Prije nego pohranite mrkve odsjecite zeleni dio na vrhu – to će im produžiti “rok trajanja”.

SVJEŽI SIR I VRHNJE OD BAKICE S PLACA ŽELIMO JESTI DANIMA!

Jeste li spremni za najjednostavniji trik? Svježi sir i vrhnje najbolje ćete sačuvati tako da ih zajedno s posudom u kojoj se nalaze – okrenete naopačke i tako stavite na policu hladnjaka. Na taj način se stvara efekt vakuuma što usporava razmnožavanje bakterije.

JABUKE I BANANE STVARNO MOGU POTRAJATI

Dvije univerzalne voćke kupuju se stalno – bez obzira na sezonalnost. Isto tako, njih se zbog toga često rješavamo bacanjem u smeće, jer su istrunule pa evo dva odlična savjeta da i to spriječimo.

Ukoliko ste narezali jabuku na komade i shvatili da ih nećete pojesti, stavite ih zajedno jednu uz drugu u krug pa učvrstite gumicom tako da se izvana vidi samo kora. To će usporiti stvaranje smeđe boje. A što se banana tiče, zamotajte im vrh, koji ih drži na okupu, prozirnom folijom. Tako će stajati tri do pet dana duže nego inače, a da ne počnu trunuti. Ovaj trik posebno je koristan kod organski uzgojenih banana.

IZBJEGNITE BEZUKUSNO SUŠENO VOĆE

Suho voće čuvajte u dobro zatvorenoj staklenoj posudi na hladnom mjestu. Na ovaj način će duže ostati mekano i sočno. Da, suhom voću nije mjesto u toplom kuhinjskom ormariću!

VIŠAK ZAČINSKOG BILJA NE POSTOJI. NE POSTOJI.

Ako je i ostala graničica ružmarina ili listić lovora, on nije višak. I on definitivno nije za smeće! Višak začina možete sačuvati i na način da ga isjeckate, stavite u staklenku i prelijete maslinovim ili nekim drugim uljem. Kasnije ga po potrebi stavljajte u juhe, variva, lazanje i musake. S druge strane, maslinovo ulje postat će odličan aromatizirani prilog raznim jelima!

Staklene posude. Paprinati ubrusi. Plastične vrećice sa zatvaračem za ponovno korištenje. Plastične i papirnate kutije. Sve su to mali “uređaji” koji će vam pomoći kod pohranjivanja hrane. Pravilno skladištenje hrane može vam uštedjeti novac i spriječiti brzo propadanje voća i povrća što je u ova vremena svakako prioritet.

PHOTOS BY: Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.