Lidl u svoj asortiman uveo burgere od kukaca. Biste li ih isprobali?

GREEN_300_listici_sredina

Društvene mreže pozivaju na bojkot omiljenog trgovačkog lanca

Otkako je Europska unija odobrila korištenje tri jestiva kukca za proizvodnju hrane za ljude, ne prestaju argumenti za i protiv oko ove poprilično nove odredbe. I dok je primjerice Italija zabranila korištenje proizvoda od kukaca u tradicionalnim jelima, irski Lidl ovih je dana na svoje police smrznutih proizvoda uveo burgere od kukaca. Reakcije stižu sa svih strana, a najžustrije su one koje pozivaju kupce na bojkot ovog mnogima omiljenog trgovačkog lanca.

Mnogima omiljeni trgovački lanac odnedavno nudi prehrambene proizvode koji su posljednjih godinu dana poprilično dizali prašinu kako na društvenim mrežama, tako među mnogim političarima. Naime, Lidl u Irskoj uveo je hamburgere od soje i insekata, a nije dugo trebalo da društvene mreže ponovno “izgore od komentara”.

Dva komada burgera od kukaca samo 2,99 eura

Burgeri koji sadrže sojino brašno i osušene ličinke crva brašnara dio su “My Street Food” asortimana i u trgovini su jednostavno označeni kao “Insect Burgers”. Pakiranje od dva komada košta 2,99 eura, a još nije poznato hoće li ih uvrstiti u svoju stalnu ponudu ili je riječ o kratkoročnoj zalihi.

“Bojkotirajte Lidl”, “Dovedimo Lidl do bankrota”, “Hitno zatvaranje trgovačkog lanca”, samo su neki od komentara i lavine reakcija zbog uvođenja za Europljane poprilično neobičnog proizvoda koji bi Lidla moga koštati dobre reputacije, s obzirom na to da tek rijetki poštuju nove EU odluke oko konzumiranja brašna od kukaca kao hrane ovog doba u kojem živimo. “Zašto bojkot? Ne prisiljavaju ljude da ih kupuju i etiketa je VRLO jasna. Oni testiraju novi proizvod kako bi vidjeli hoće li generirati profit, ako ne, zamijenit će ga drugim proizvodom. Vrlo je jednostavno”, tvrde pristalice novog proizvoda u Lidlu.

Tek 10,3 posto Europljana želi jesti kukce

Godine 2020. EU je odobrio tri jestiva kukca za ljudsku prehranu, uključujući skakavce i cvrčke, kao i crve brašnare. Ranije ove godine odobrena su još dva kukca, a rečeno je da ih još osam čeka na odobrenje. Prema Ujedinjenim narodima, globalno tržište jestivih insekata moglo bi vrijediti 6,3 milijarde dolara do 2030. Smatra se da ih već jedu dvije milijarde ljudi diljem svijeta.

Jedenje insekata još uvijek je vrlo neuobičajeno u Europi, a ovi hamburgeri su vjerojatno među prvima te vrste koji će se prodavati u supermarketima. Dok tržište jestivih insekata raste, samo 10,3 posto Europljana izjavilo je da bi meso bilo spremno zamijeniti kukcima. Italija je primjerice, jedna od žustrih pobornica protiv proizvoda od kukaca pa su tako tamošnje vlasti tamo uvele zabranu brašna od kukaca u pravljenju pizza i tjestenina te se traži njihovo jasno isticanje na policama supermarketa.

U strahu da bi kukci u prehrambeni proizvodima mogli biti povezani s tradicionalnom talijanskom kuhinjom, tri vladina ministra sazvala su konferenciju za novinare u Rimu kako bi najavila četiri dekreta usmjerena na suzbijanje ove prakse. “Osnovno je da se ovo brašno ne miješa s hranom proizvedenom u Italiji”, rekao je Francesco Lollobrigida, ministar poljoprivrede, a ostaje vidjeti kako će uz Italiju, Irsku koja je već očigledno počela koketirati s tim proizvodima, druge europske zemlje reagirati na promjene u prehrambenoj industriji.

PHOTOS BY: Unsplash, Instagram / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.