santa leda na

Ledeni gigant iznenadio znanstvenike: Poznata santa leda A23a ipak nije na ‘putu ledenjaka’

GREEN_300_listici_sredina

Klimatske promjene

Najveća santa leda na svijetu, A23a, trebala je već ploviti prema jugu, i otpiti se negdje na svome putovanju. Međutim, ostala je 'zarobljena', što je odlična vijest za morski ekosustav.

Nakon što je na dnu oceana provela u stanju mirovanja više od 30 godina, santa leda, koja nosi naziv i santa A23a, 1986. godine odvojila se od antarktičke obale. No tada nije stigla daleko, već se nasukala u Weddellovo more i ondje se fiksirala kao ledeni otok. Površina ovog ledenog giganta gotovo je 400 četvornih kilometara, a debljina mu je čak 400 metara. Usporedbe radi, santa A23a dvostruko je veća od Londona, a visa je od londonskog Sharda, koji je najviši neboder u Europi, visine 310 metara.

santa leda

Nakon gotovo 40 godina, nakon što se njezina ledena masa smanjila, santa leda se ponovno pokrenula 2020. godine, a znastvenici su očekivali da će je struje odnijeti prema južnom Atlantskom oceanu, na takozvanom “putu ledenjaka”, gdje će se postupno otapati i u konačnici nestati.

Međutim, kako piše BBC News, dogodilo se nešto neočekivano, ledenjak A23a se već mjesecima vrti na mjestu sjeverno od Antarktika, a “uhvaćena” je u Taylorov stup.

“Obično o santama leda razmišljate kao o prolaznim stvarima. One se raspadaju i tope, ali ne i ova. A23a je santa leda koja jednostavno ne želi nestati”, rekao je prof. Mark Brandon, istraživač s Open Universityja.

Ledenjak A23a ušao je početkom godine u Antarktičku cirkumpolarnu struju (ACC), koja snažno pomiče goleme količine vode, što je trebalo pokrenuti gotovo trilijun tona i odnijeti ga u južni Atlantik, gdje bi se ovaj gigant otopio.  Umjesto toga, A23a je ostao na mjestu i okreće se u smjeru suprotnom od kazaljke na satu za oko 15 stupnjeva dnevno. Sve dok ledenjak bude uhvaćen u ovaj vrtlog, neće doći do njegova otapanja.

Ovu snažnu oceansku struju još 1920-ih opisao je fizičar, Sir Geoffrey Ingram Taylor pa je po njemu i dobila ime Taylorov stup. Koliko li dugo ovaj ledeni div može ostati zarobljen na mjestu? Na ovo pitanje znanstvenici nemaju odgovor. U jednome eksperimentu postavljena je bova u Taylorov stup, iznad druge izbočine istočno od Pirie Banka, a četiri godine kasnije još je bila na istome mjestu.

Budući da bi topljenje ovolike količine leda na “putu ledenjaka” zasigurno izazavalo povećanje razine mora, a samim time i promjene u morskom ekosustavu, izgleda da se i ovaj put priroda pobrinula sama za sebe.

 

PHOTOS BY: Pexels / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.