Velik kao 18 nogometnih igrališta.
Smješten u Sjevernom moru.
Dovoljan za tri milijuna kućanstva.
“Dom” 200 divovskih morskih vjetrenjača.
Ovom su ekološkom projektu danski političari dali svjetlo i tako službeno najavili izgradnju prvog energetskog otoka na svijetu!
2026. tako će biti povijesna godina za ekologiju, Dansku, ali i Europu.
Najveći građevinski projekt u povijesti Danske, koji košta oko 210 milijardi kruna (cca 28 milijardi eura odnosno 34 milijarde dolara) smješten na udaljenosti 80 km od obale, bit će u polovičnom vlasništvu države, a dijelom u vlasništvu privatnog sektora. Radi se o umjetnom otoku koji će udomiti 200 vjetrenjači i proizvoditi energiju za više od 3 milijuna kućanstava. Osim toga, neće isporučivati električnu energiju samo za Dance, već i za električne mreže susjednih zemalja, a dobivenom strujom moći će se osigurati i brodovi, zrakopolovi te industrija.
Prema danskom Zakonu o klimi, zemlja se obvezala na ambiciozno smanjenje emisije stakleničkih plinova od 70% do 2030. kako bi do 2050. godine postigla ugljičnu neutralnost odnosno uklonila onoliko emisija CO2 koliko ih proizvodi.
Danska na kraju planira izgraditi i drugo, manje energetsko čvorište vjetra na danskom otoku Bornholmu u Baltičkom moru do 2030. godine. Ovakve novosti iz ove skandinavske zemlje ne čude, jer slovi kao država koja koristi snagu vjetra najviše na svijetu. Osim toga, Danska je izgradila i prvu pučinsku vjetroelektranu na svijetu, Vjetroelektranu Vindeby, 1991. godine na danskom otoku Lolland, ukupne snage 5 megavata.