vinay-panjwani-dji-0778-edit

Kraj klima uređaja? Ova eko-škola u srcu pustinje rashlađuje se sama…

GREEN_300_listici_sredina

Snaga obnovljive energije

Škola za djevojčice Rajkumari Ratnavati u srcu pustinje Thar ne treba klimatizacijske uređaje jer je njezin jedinstveni dizajn održava hladnom.

U Jaisalmeru, sjeverozapadnoj Indiji, dvije trećine žena i djevojaka ne zna čitati i pisati. Škola za djevojčice Rajkumari, koju pohađa više od 400 učenica u dobi između četiri i šesnaest godina, nada se da će poboljšati ovu poražavajuću statistiku. Zahvaljujući jedinstvenom ovalnom tlocrtu, učenice ove škole mogu pohađati nastavu u miru unatoč visokim temperaturama i redovitim pješčanim olujama. Rajkumari Ratnavati  školu dizajnirala ga je njujorška arhitektica Diana Kellogg.

“Dizajnirajući ovu žensku školu promatrala sam ženske simbole u različitim kulturama, a posebno simbole snage”, rekla je Kellogg za arhitektonski časopis Dezeen. “Na kraju sam se odlučila na ovaj ovalni oblik koji predstavlja ženstvenost i beskonačnost. Znala sam da želim napraviti zgradu koja se istovremeno spaja i izrasta iz prirodnog krajolika, slično kao pješčani grad Jaisalmer.”

Veliki vanjski zid štiti perimetar škole, dok unutarnji zid zatvara školske učionice, a u sredini se nalazi veliko ovalno dvorište. “Željela sam da dizajn škole stvara sjenu djevojkama u dvorištu”, govori. “Oblik elipse činio se najprirodnijim načinom za to.”

Škola dobila električnu energiju iz krovnih solarnih panela koji ujedno služe i kao nadstrešnica koja daje sjenu. Geotermalni energetski sustav hladi unutrašnjost škole, a vapnena žbuka na unutarnjim zidovima održava izolaciju. Rešetkasti kameni zidovi štite učenice od pješčanih oluja koje su česta pojava na ovom području, a pritom dopuštaju prirodnoj sunčevoj svjetlosti da prodire i osvjetljava unutrašnjost. Sustavi za prikupljanje vode i pročišćavanje kišnice osiguravaju pitku vodu cijeloj školi. 

Projekt je naručila CITTA, američka neprofitna organizacija posvećena podršci razvoju u “nekim od ekonomski najugroženijih, geografski udaljenih ili marginaliziranih zajednica na svijetu”.

PHOTOS BY: dkarchitects.com / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.