kourosh-qaffari-RrhhzitYizg-unsplash

Knjige o okolišu koje su bile zabranjene i one koje danas dižu prašinu, a svakako biste trebali pročitati

GREEN_300_listici_sredina

Znanje je imanje

Usprkos njihovoj važnosti, neke su knjige zabranjene ili cenzurirane zbog svog sadržaja. Međutim, čitanje zabranjenih knjiga je imperativ kako bi vaš um bio otvoren prema predrasudama.

Knjige nas uvode u svijet mašte, pružaju nam znanje o vanjskom svijetu, pospješuju pamćenje i proširuju vokabular, uče nas novim vještinama, otvaraju nas novim i drugačijim perspektivama. Knjige su važne jer nam proširuju horizonte i povezuju sa svijetom oko nas. Međutim, neke od njih vlasti mogu smatrati kontroverznima pa su stavljene na popis zabranjenih knjiga. Na njemu su se našle i one o okolišu, a mi preporučujemo da ih obavezno pročitate.

Plodovi gnjeva – John Steinbeck

“Plodovi gnjeva” smatra se jednim od najboljih djela Johna Steinbecka. Knjiga prati osiromašene poljoprivrednike koji postaju klimatski migranti i napuštaju svoje domove zbog elementarne nepogode. Gospodarska recesija, porast temperatura i loša poljoprivredna praksa natjerala ih je da napuste svoje domove. Unatoč tome što je bila zabranjena u Americi, Kanadi i Irskoj, osvojila je Pulitzerovu nagradu te National Book Award.

Domorodac – Richard Wright

Ova knjiga prati 20-godišnjeg Afroamerikanca koji je živio na južnoj strani Chicaga 1930-ih, a bila je zabranjena u pojedinim školama u SAD-u. Obrađuje pitanja koja se odnose na sustavni rasizam i kako segregacija utječe na njihovo zdravlje i dobrobit. Kao što znamo, ekološki rasizam je trenutačni problem koji utječe na brojne ranjive zajednice diljem svijeta.

Zov divljine – Jack London

Knjiga “Zov divljine” autora Jacka Londona bila je zabranjena u Italiji i Kraljevini Jugoslaviji 1929. godine, a nacisti su je spalili 1933. godine. Priča je o Bucku, voljenom ljubimcu koji je prodan i prisiljen postati pas za saonice. Prolazeći kroz neugodne situacije, postao je mudar i lukav, pa je od dobrog i zaigranog psića, postao snažan, strašan pas kojeg se boje i ljudi i životinje. To tjera ljude da razmišljaju o svom odnosu sa životinjama i s prirodom, općenito. Prema ovoj knjizi snimljeni su i filmovi.

The Jungle – Upton Sinclair

Ova je knjiga bila je zabranjena u Jugoslaviji, Južnoj Koreji i Istočnoj Njemačkoj, a bila je zabranjena i na teritoriju nacističke Njemačke zbog toga što se odnosi na socijalizam. U romanu su opisani opasni i mučni životni i radni uvjeti industrije u kojima su imigranti pakirali meso. Iako je roman imao za cilj promicanje socijalizma, zbog čega je bio tako široko zabranjen, govorio je i o ozbiljnim zdravstvenim rizicima kojima su radnici izloženi što je dovelo do Zakona o inspekciji mesa.

Tropic of cancer – Henry Miller

Ova je knjiga bila je zabranjena u SAD-1934. godine, a u Turskoj 1986. Iako se ne odnosi direktno na okoliš, opisuje Millerov život u boemskoj zajednici u Parizu, gdje je iskusio siromaštvo, nesigurnost hrane i beskućništvo — dva problema koja su u velikoj mjeri prisutna danas i pogoršani zbog klimatskih promjena.

What Is White Privilege? – Kelisa Wing i Leigh Ann Erickson

Ova knjiga istražuje koncept sustavnog i intrinzičnog rasizma na sveobuhvatan, pošten i uzrastu primjeren način. Napisana je u suradnji s odgajateljem, zagovornicom i autoricom Kelisom Wing kako bi se doprijelo do djece svih rasa i potaknulo ih da pristupe rasnim pitanjima otvorenih očiju i umova. Državni zastupnik u Teksasu, Matt Krause, napravio je popis od 16 stranica koji sadrži 850 knjiga koje želi zabraniti školama, a među njima je i ova.

Pismo Ivy Aberdeen svijetu – Ashley Herring Blake

“Pismo Ivy Aberdeen svijetu” autorice Ashley Herring Blake poražavajuća je priča o 12-godišnjoj djevojčici koja je izgubila dom zbog tornada. Ovo je još jedna knjiga koju Matt Krause želi zabraniti u državi Lone Star.

The Indian Removal Act and the Trail of Tears – Susan E. Hamen

Ovo informativno štivo govori o kolonizaciji, pravima na zemljište i šire. Nažalost, zbog toga što su Indijanci bili prisiljeni živjeti na manje poželjnim mjestima, sada su izloženiji posljedicama klimatskih promjena. Ova knjiga bi također uskoro mogla biti zabranjen u Teksasu.

The Lorax – Dr. Seuss

Ovaj klasik Dr. Seussa, koji govori o poteškoćama s kojima se Zemlja suočava i važnosti ekološkog aktivizma, je škola u Kaliforniji zabranila 1989. godine. Razlog tomu je negativan prikaz industrije sječe.

PHOTOS BY: Instagram, Bookdepository / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.