Da vam je netko prije nekoliko godina rekao kako će na europsko tlo doći potreba za gradnjom klimatskih skloništa, odnosno skloništa tijekom vrućina, vjerojatno mnogi od nas bi pomislili kako se radi o scenariju za neki film iz budućnosti, no scenarij je i više nego stvaran i događa se. Naime, katalonske vlasti diljem Barcelone postavili su skloništa od vrućina kako bi se tamošnji građani mogli skloniti tijekom dana ukoliko nisu u blizini svog doma ili pak i kod kuće nemaju mogućnost rashlađivanja.
Broj skloništa s lanjskih 70 popeo se na njih čak dvjestotinjak, a tijekom ovih paklenih mjeseci u tu su se svrhu prenamjenili mnogobrojni muzeji, knjižnice, parkovi te 11 obrazovnih ustanova koje su tijekom školskih praznika rekonstruirane pa se u njihovim dvorištima sada nalaze fontane za hlađenje, vrtovi i zeleni zidovi. Škole su dobile i tende, zaštitu od sunca i nove krovove za bolju ventilaciju. Razlog povećanja broja takvih skloništa je da 90 posto stanovnika Barcelone ima po jedno klimatsko sklonište udaljeno 10 minuta pješke.
Zahvaljujući fondu Europske unije u vrijednosti od 4 miliona eura i sredstvima grada u iznosu od jedan milijun eura, Barcelona je također zasadila 74 novih stabala i oko tisuću kvadratnih metara trotoara pretvorila u zelene površine. Skloništa od toplinskih valova otvorena su od 15. lipnja i bit će dostupna građanima sve do 15. rujna kada predviđaju kako bi se visoke temperature mogle relativno stabilizirati. Pored ogromne praktične vrijednosti, klimatska skloništa također imaju i edukativnu funkciju. Naime, grad kroz ovaj projekt nastoji podignuti svijest ljudi o klimatskim promjenama. Prema rezultatima istraživanja iz 2020. godine, skoro 9 od 10 ispitanika iz Španjolske smatra ovaj fenomen veoma ozbiljnim problemom, a klimatska skloništa dodatno naglašavaju izazove koji nastaju zbog promjene klime i globalnog zatopljenja.