Gotovo tri četvrtine (73%) globalnih putnika koje je anketirao Booking.com izjavilo je da će vjerojatnije rezervirati smještaj ako zna da je ekološki prihvatljiv. Više nego ikada ljudi traže “zeleni” smještaj i žele odabrati ekološke hotele, hostele, apartmane i odmarališta koji brinu o okolišu. Dok smo pretraživali neke takve često smo naišli na mnogo onih koji više pokušavaju “prodati priču” da su zeleni nego što zaista jesu pa je bitno znati i prepoznati pravi eko smještaj. Nažalost prave ekološke smještaje još uvijek nije tako lako pronaći. Velike popularne platforme za rezervaciju smještaja poput Bookinga, Airbnb-a ili Expedie vam ne nude opcije bukiranja eko smještaja, i tu se možemo samo nadati da će uskoro dodati među svoje filtere “ekološki smještaj”.
Ekološki smještajni certifikati
Rezerviranje eko smještaja bi bilo puno lakše kada bi ih mogli prepoznati ovisno o određenom univerzalnom certifikatu, no trenutno ih postoji skoro 400 pa to nije nimalo lak posao. Jedna etablirana ekološka oznaka za turističku industriju je Green Key, koju vodi nevladina organizacija sa sjedištem u Kopenhagenu, a koja ima certificirane pružatelje smještaja, turističke atrakcije i restorane u 66 zemalja. Tu je i EarthCheck, vodeća svjetska znanstvena grupa za usporedbu, certificiranje i savjetodavna skupina za putovanja i turizam koja pomaže poduzećima, zajednicama i vladama da pruže čiste i sigurne destinacije za putnike. Zatim imamo Green Globe, organizacija koja djeluje u 40 zemalja i ima web stranicu na kojoj možete pretraživati prema regiji i tipu smještaja (hoteli i odmarališta, urbani dijelovi, plaže itd.). Neke vrste smještaja su prirodno ekološke, i nemaju potrebe za certifikatom. Na primjer male kućice, kabine, kolibe u divljini i glamping šatori imaju vrlo mali ugljični otisak i uvijek su bolji izbor.
Kako prepoznati eko smještaj?
Ako niste sigurni na što paziti kod biranja eko smještaja donosimo vam mali popis bitnih stvari koje je dobro gledati: je li smještaj održivo izgrađen, koristi li obnovljive izvore energije, bira li ekološki prihvatljive materijale iz lokalnih izvora, je li ugljično neutralan (na primjer nadoknađuje li boravak svakog gosta sa sadnjom drveća), je li smještaj bez plastike, bez otpada ili reciklira li svoj otpad, nudi li veganske i vegetarijanske opcije jela i da li hrana dolazi iz lokalnog mjesta, i slično.
Platforme za rezervaciju eko smještaja
Polako otkrivamo i sve više stranica gdje možete rezervirati isključivo eko smještaj a ovdje vam donosimo nekoliko njih:
Ecobnb
U Ecobnb-u možete pronaći zaista razne vrste ekološkog smještaja od bio hotela, predivnih kućica na drveću, šatora na plaži, seoske kuće okružene prirodom, planinska utočišta i slično. Cilj im je promovirati održivi turizam s malim utjecajem na okoliš. Potiču održivi smještaj, organsku domaću hranu, ekološke rute, zelena putovanja, otkrivanje obližnjih i autentičnih mjesta umjesto dalekih putovanja. Ecobnb ima 0% emisija CO2 i koristi 100% čiste energije. Poslužitelji Ecobnb-a napajaju se 100% obnovljivom energijom proizvedenom na licu mjesta (Hetzner Online).
Fairbnb
Ako planirate putovati Europom, provjerite Fairbnb, socijalno poduzeće koje pola svoje zarade donira lokalnim projektima zaštite okoliša, a smještaj za svoju platformu bira po strogim ekološkim kriterijima.
EcoHotels
Ova platforma za rezervaciju smještaja bira samo hotele za koje sigurno znaju da su istinski predani održivosti i da posjeduju certifikate koji to dokazuju te na taj način osiguravaju najviše standarde održivosti. Uz to, svaki put kad rezervirate hotel putem njihove stranice, EcoHotels u vaše ime sadi drvo za povećanje pošumljenosti i ekološke raznolikosti.
GreenPearls
Tvrtka je implementirala dugoročni sustav upravljanja održivošću koji uzima u obzir pitanja zaštite okoliša, kvalitete, zdravlja i sigurnosti. Stvorili su kriterije održivosti koji se moraju ispunjavati kako bi neki smještaj uopće mogao biti dio njihove platforme, i to kriteriji vezano za održivu arhitekturu, floru i faunu, potrošnju vode i energije i upravljanje otpadom. Članovi se biraju na temelju njihovih održivih inicijativa i zelenih projekata, a da bi smještaj postao dio GreenPearls platforme mora ispuniti najmanje 80% svih kriterija.
Ako vam se neki smještaj čini zanimljiv, ali niste sigurni odgovaraju li vašim kriterijima, ne ustručavajte se kontaktirati ih direktno i pitati sve što vas zanima. Što više svi to budemo radili, to više normaliziramo održive prakse u turizmu i to će naša planeta biti zelenija.