monika-grabkowska-3oxa_NIv6Jg-unsplash

Kada zanemariti rok trajanja prehrambenih proizvoda?

GREEN_300_listici_sredina

Smanjite otpad u kućanstvu

Činjenica je da se značajna količina hrane baca na temelju praćenja roka trajanja na proizvodu, no vrlo često ti datumi ne znače puno. Istražili smo kada treba vjerovati svojim osjetilima te koje namirnice mogu trajati skoro pa vječno.

Svake godine otprilike jedna trećina hrane proizvedene za ljudsku prehranu se baci, otprilike 1,3 milijarde tona. Većina otpada od hrane mogla bi se izbjeći kada bi se otpadom bolje upravljalo, a tome pridonose i rokovi trajanja na proizvodima koji vrlo često ne znače puno. Datume uglavnom dodjeljuju proizvođači hrane proizvoljno jer ih zakonski moraju imati, no bez ikakvih standarda ili stručnjaka koji bi donijeli ovakve odluke.

Nedavno je jedan lanac supermarketa u Ujedinjenom Kraljevstvu, Morrisons, najavio ukidanje roka upotrebe na bocama mlijeka kako bi potaknuo ljude da ne bacaju mlijeko na temelju tog datuma, i na taj način barem malo smanjili nakupljanje otpada. Ideja je ohrabriti ljude da umjesto bacanja mlijeka, prvo koriste svoja osjetila kako bi utvrdili je li još uvijek sigurno za konzumaciju.

Umjesto da na proizvodu piše rok trajanja, Morrisons će na svoja mlijeka postaviti naljepnicu “ponjušite” te dodati rok trajanja koji označava kada će mlijeko imati najbolji okus. Trgovac se nada da će to spriječiti ljude da bacaju mlijeko koje je još uvijek sigurno za piti, te ih umjesto toga potaknuti da procijene je li njihovo mlijeko postalo loše na staromodan način, odnosno mirišući ga.

Sigurno ste se i sami našli u situaciji gdje je rok trajanja nečega prošao, no proizvod još uvijek sasvim dobro izgleda i miriše. Neki su ga usprkos tome i dalje bacili možda jer se drže roka, no zapravo u ovakvoj situaciji možete slobodno vjerovati svojim osjetilima. Slično tome, koliko puta ste vidjeli proizvod kojemu još uvijek nije istekao rok trajanja, a izgledom ili mirisom je loš. Ovo vam je čisti dokaz da trebate više vjerovati svojim osjetilima.

Najbitnije je da prije svega hranu ispravno čuvate, pravilno je obrađujete i njome rukujete, i ona će biti sigurna dok god se na njoj ne pojave znakovi kvarenja, a to će točnije odrediti vaša osjetila nego otisnuti datum. Bakterije koje inače uzrokuju kvarenje hrane uzrokuju promjene mirisa, okusa i teksture hrane, pa ako se ništa od toga nije promijenilo hrana je sigurna za jesti.

Hrana može malo zaudarati neko vrijeme prije nego što zapravo istrune i postane opasna za jesti. U tim vrlo ranim fazama degradacije, jednostavno je treba upotrijebiti što prije moguće na način koji odgovara njezinom trenutnom stanju, primjerice zagrijati je ili skuhati, umjesto jesti sirovu. Ako vidite da zelena salata počne venuti, pojedite je za večeru. Ako kruh nećete stići iskoristiti zamrznite ga, ili od starog kruha napravite pohani kruh. Ako su mrkva i celer mlohavi, iskoristite ih za juhu. Ako je sir pljesniv, odrežite pljesnivi dio, a ostatak pojedite ili rastopite u umak za tjesteninu. Postoje neke namirnice koje iako imaju rok trajanja na sebi, u teoriji mogu trajati neograničeno dugo no ne znači da će zauvijek zadržati i isti okus. Neke od “vječnih” namirnica su:

  • Med – iako može promijeniti boju ili se kristalizirati, ima neograničen rok trajanja,
  • Sol – s obzirom na to da čisti natrijev klorid postoji već nekoliko milijardi godina, ne čudi da traje vječno.
  • Šećer – ako se drži dalje od vlage i topline, također će trajati vječno.
  • Ocat – zbog svoje kisele prirode je zapravo samoodrživ.
  • Bijela riža – samo treba paziti da se dobro skladišti, kako bi se zaštitila od insekata.
  • Alkohol – žestoka pića će vam trajati zauvijek ako su dobro zatvorena.

.
Pored ovih namirnica, i razne druge koje možda ne traju vječno, mogu trajati mnogo dulje nego što je preporučeno na proizvodu. Kako je već istaknuto na početku, mlijeko i mliječni proizvodi mogu biti dobri i nakon što prođe rok trajanja dok god slušate svoja osjetila. Maslac će biti dobar i dva tjedna nakon isteka roka, a ako ga zamrznete, trajat će sigurno devet mjeseci. Ukiseljeni proizvodi poput krastavaca ili maslina će i nakon otvaranja trajati skoro pa godinu dana u hladnjaku. Skoro svi začini će vam trajati bar još dvije godine nakon isteka roka ako su pravilno skladišteni u staklenkama na suhom i tamnom mjestu. Ako ste otvorili paket kave i zaboravili na njega, ne brinite jer će vam trajati i do šest mjeseci nakon isteka roka.

U svakom slučaju koristite zdrav razum prije nego bacite hranu, ako treba zamrznite da potraje, pomirišite prije bacanja, ili iskoristite odmah ako izgleda kao da je pri kraju vijeka. Naučite više o proizvodima koje kupujete i kako ih pravilno skladištiti kako bi trajali što dulje. Pratite tijek svježine određenih sastojaka kako biste naučili što više o njima i što bolje vjerovali svojim osjetilima. Tako ćete se ugodnije osjećati kada zanemarite rokove trajanja proizvoda s obzirom na to da nije sve tako crno-bijelo kao što kažu proizvođači.

PHOTOS BY: Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.