Studenti njujorškog Instituta Pratt za zadatak su dobili stvoriti nove oblike ambalaže za hranu koji će zamijeniti neodrživi dizajn o kojem ovisi suvremeni život – plastične čaše, poklopce, slamke i boce za jednokratnu upotrebu. Usredotočujući se na otpad koji obično prati hranu koju se dostavlja iz restorana, studenti su ispekli i 3D printerom otisnuli slamke izrađene od šećera i agara – želatinozne tvari dobivene iz morskih algi. Ručno su oblikovali zdjelice od micelija, poput niti tankih korijena gljiva. Jedan je tim izradio i komade crne plastike koji se mogu složiti u posude koje se kasnije mogu prikupljati, sanirati i ponovno koristiti od strane lanaca restorana. Drugi je dvojac stvorio genijalnu kartonsku kutiju sa sklopivom vilicom i žlicom. Kada je ručak gotov, sve se odloži u kantu za kompost, koja bi u idealnom svijetu, postojala u gotovo svakom prostoru.
Naravno, nisu studenti ti koji su došli na ideju o pakiranjima koji se mogu razgraditi prirodnim putem. Često radeći zajedno, dizajneri, inženjeri, biolozi, investitori i reciklažni proizvođači već godinama nastoje razviti ambalažu koja spada u mandat onoga što je poznato kao kružna ekonomija. Naime, na to ih je razmišljanje potaknula činjenica da se godišnje od 78 milijuna tona plastičnih ambalaža u svijetu reciklira samo 14%. Lagana i plutajuća plastika često izbjegne reciklažu i završi u oceanima. Očekuje se da će problem postati još veći.
Dok neke tvrtke proizvode biorazgradive šalice napravljene od morskih algi, neke tvrtke idu korak dalje i stvaraju jestiva pakiranja kojima žele pokušati stati na kraj prekomjernoj zagađenosti plastičnim otpadom. Na tržištu već postoje jestive slamke koje su obogaćene prirodnim bojama i aromama te paketići s vodom u obliku prozirnih loptica kao alternativa plastičnim bocama. Nakon što zagrizete paketić i popijete vodu, možete ga pojesti jer je proizveden od probavljive tvari na bazi morskih algi te je bez okusa i mirisa. Osim samih ambalaža, postoji i jestivo posuđe i pribor za jelo.
Ukratko, ako je ambalaža jestiva to znači da je biorazgradiva. Takvi proizvodi otvaraju brojne prilike te je samo pitanje vremena kada će još više tvrtki početi razmišljati o korištenju novih tehnologija u pakiranju. To bi mogla biti i velika prilika za poljoprivredni sektor, ali prvo se mora poraditi na svijesti potrošača i njihovoj spremnosti da takve proizvode vide kao priliku da pomognu već odavno napaćenoj Zemlji.