179691163_2941815692742267_7213510471660480581_n

Jeste li spremni za avanturu zvanu “thrifting”? Donosimo savjete kako s lakoćom pronaći odlične odjevne komade

GREEN_300_listici_sredina

Naoružajte se ovim trikovima

Second hand komadi odjeće su cjenovno povoljniji i sigurniji za okoliš, pa ni ne čudi da se ovaj trend ubrzano širi, osobito među mlađom populacijom. U nastavku vam donosimo praktične savjete kako pronaći i kupiti kvalitetnu odjeću koja će još dugo trajati.

Modna industrija je drugi najveći zagađivač planeta odmah iza naftne industrije. Voda se koristi u svakom aspektu procesa proizvodnje odjeće od uzgoja pamuka do bojenja tkanine, a glavni je potrošač svježe vode jer godišnje koristi 93 milijarde kubnih metara vode. Ta je količina dovoljna da zadovolji potrebe pet milijuna ljudi diljem svijeta. Osim što utječe na opskrbu vodom, modna industrija utječe i na zrak koji udišemo. Prema Programu Ujedinjenih naroda za okoliš, proizvodnja odjeće i obuće stvara više od 8 % svjetske emisije stakleničkih plinova. Sintetička vlakna, poput poliestera i najlona, izrađuju se od fosilnih goriva, koja su jedan od ekološki najštetnijih izvora energije, a većina odjevnih predmeta, čak 72 %, sadrži poliester. Upravo zbog toga ne čudi da je sve veća popularnost thriftanja, odnosno kupovine rabljene odjeće.

Kupovina second-hand odjeće jedan je od načina kako možete smanjiti utjecaj sadržaja vašeg ormara na okoliš. Postoje i brojni drugi načini, a svoj modni otisak možete izračunati pomoću kalkulatora koji je Green.hr razvio u suradnji s brendom Perwoll. Kalkulator pronađite OVDJE i pogledajte kako možete savjesnije kupovati i ne odricati se vlastitog stila, a pritom brinuti o planetu. Nakon toga, vratite se na ovaj članak jer donosimo trikove za uspješniju kupnju u second hand dućanima.

“Thriftanje” smanjuje trenutnu proizvodnju odjeće. Kupovinom i nošenjem odjeće koja već postoji smanjujemo upotrebu prirodnih resursa, korištenje energije iz fosilnih goriva i emisiju stakleničkih plinova, te ne podržavamo nesigurne uvjete rada u kojima najčešće rade žene u slabije razvijenim zemljama. Thriftanje je jedan od najjednostavnijih i najpristupačnijih načina kako možemo biti u trendu i pritom uštedjeti novce, prirodne resurse i smanjiti ugljični otisak.

Međutim, thriftanje se ne može usporediti s kupovinom u konvencionalnim dućanima brze mode. Kupnja rabljenih stvari može biti avantura, stoga je potrebno strpljenje, pogotovo ako tražite točno određeni artikl. To je na neki način lov na skriveno blago jer nikad ne znate što ćete pronaći, a kad pronađete ono što vam treba, najčešće je unikatno i nitko neće moći kupiti isti proizvod. Ako se još niste upustili u odlaske u second hand dućane, u nastavku vam donosimo pet trikova pomoću kojih možete lakše pronaći dobre odjevne komade.

Gdje kupovati?

Osim second hand dućana, buvljaci i online platforme za prodaju rabljenih stvari odličan su izbor za pronalazak očuvanih nošenih predmeta. Neke online platforme na kojima možete pronaći rabljene stvari su Njuškalo, Moje krpice, Butiq App i Depop. Pritom je poželjno kupovati od provjerenih prodavača i ispitati u kakvom je stanju roba koju kupujemo.

Isplanirajte kupovinu

Second hand dućani, buvljaci i online platforme prepuni su različitih komada odjeće i nerijetko se možemo osjećati zbunjeno u takvom okruženju, zato je dobro znati unaprijed što nam doista treba. Takav pristup thriftanju doista olakšava kupovinu jer usmjeren fokus ubrzava pronalazak dobrih i kvalitetnih stvari.

Birajte kvalitetne odjevne komade

Kvaliteta odjeće znači izdržljivost, a to nam osigurava materijal koji zadržava svoj oblik i boju, čvrstoća šava, podstava, kroj, te manji detalji poput džepova i gumba. Za početak nam brendirana odjeća može pomoći pri prepoznavanju kvalitetnih odjevnih komada, stoga potražite etikete koje već poznajete i s kojima imate dobra iskustva.

Najbrži način prepoznavanja kvalitetnog materijala je opipom.  Ako ne znate odmah prepoznati kvalitetan pamuk, svilu, vunu, lan, kožu ili traper – s vremenom ćete naučiti. Što češće odlazite u second hand dućane, brže ćete uočavati i prepoznavati kvalitetne materijale. Kvalitetu šava možete provjeriti tako što ga nježno povučete s unutarnje strane odjevnog predmeta. Ako primijetite kako svjetlost prodire između šavova, znači da je odjevni predmet lose izrađen jer kvalitetniji odjevni predmeti imaju uže šavove – a time i manje šanse da se šav raspadne.

Prekrojite odjeću

Nemojte se ustručavati isprobati majicu, haljinu, hlače ili cipele koje vam se sviđaju. Kroj je važan prilikom odabira odjeće koju želimo nositi. Ponekad možete pronaći neki odjevni komad čija vam veličina ne odgovara u potpunosti, ali mala prilagodba, primjerice struka ili nogavica, može pomoći da vam roba bolje pristaje. Stoga, preporučamo da sami ili kod krojača prilagodite veličinu odjevnog komada ako je potrebno.

Ponesite gotovinu

Iako se sve više potiče, ali i koristi kartično plaćanje, second hand dućani i buvljaci nerijetko nemaju mogućnost takvog načina kupovine pa je najbolje uvijek imati gotovinu ukoliko pronađete neko skriveno blago. Pritom nemojte zaboraviti kupiti samo ono što vam doista treba! Samo zato što je nešto jeftinije ne znači nužno da to morate kupiti.

PHOTOS BY: Unsplash, Pexels / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.