Nekoć rasporostranjen u cijeloj Europi, euroazijski ris Lynx lynx, početkom 20. stoljeća opstao je samo u Fenoskandinaviji, Baltiku, Karpatima i na jugu Balkanskog poluotoka. Međutim, nakon brojnih inicijativa eko udruga i znanstvenika te jačanjem svijesti o njegovom očuvanju, počela je akcija vraćanja ove divlje mačke u staništa gdje je nestala. U slovenskim Dinaridima, u Kočevskom rogu, blizu granice s Hrvatskom, 1973. godine, pušteno je šest jedinki iz slovačkih Karpata, što se pokazalo vrlo uspješnim pa se populacija risova formirala u Sloveniji, Hrvatskoj te Bosni i Hercegovini.
Projekt LIFE Lynx, pokrenut u svrhu očuvanja populacije risova, u Hrbatskoj je krenuo 2018. godine, a otada se prati samo porast populacije, od naseljavanja risova pa do njihova razmnožavanja, što je 2023. godine rezultiralo s čak 26 novih mačića. Kretanje, aktivnost, prehrana i razmnožavanje risova praćeni su pomoću telemetrijskih ogrlica i mreže foto-zamki. Kako bi se osigurala podrška naseljavanju, posebno je bila važna suradnja stručnjaka i lokalnog stanovništva, čuvara prirode, lovaca i šumara, a osnovana su i lokalna savjetodavna vijeća te je provedena intenzivna informativna i edukativna kampanja.
Stoga, posebno vesele snimke mladih risova, koji se razvijaju u samostalne jedinke i opstaju na našim područjima. Jedan od njih je i ris Osinjak koji je prvi put s majkom Shiny snimljen u Nacionalnom parku Plitvička jezera 2023. godine. U prvih pola godine svog samostalnog života zabilježeno je kako se naizmjenice kreće između hrvatskog dijela Plješivice i Plitvičkih jezera, nakon čega mu se izgubio svaki trag.
“Na našu veliku radost, krajem iste godine Osinjak je ponovno snimljen, ali ovog puta na bosanskoj strani Plješivice! Ovakvi slučajevi nas uvijek iznova podsjete koliko je važno udružiti snage u naporima praćenja naše dinarske populacije risa radi”, nedavno su poručili iz projekta Life Lynx te na svojim društvenim stranicama objavili snimke mladog risa.