Prva ikad snimljena snimka mladunčeta plavetnog kita dok doji, snimljena od strane ronilaca u Istočnom Timoru, nedavno je objavljena. Karen Edyvane s Australskog nacionalnog sveučilišta u Darwinu, komentirala je snimku rekavši: “To svakako nije tek rođeno mladunče, ali očito još uvijek doji.”
Snimka je nastala još 2022. godine, no predstavlja prekretnicu, jer bilježi ponašanje kakvo dosad nije viđeno. Plavetni kitovi najveća su poznata životinja koja je ikada živjela na Zemlji, dosežući dužinu veću od 30 metara i težinu od gotovo 200 tona.
Za razliku od drugih sisavaca, mladunčad plavetnog kita ne veže se za majku dok se hrane. Umjesto toga, majka ispušta masno mlijeko u vodu koje potom mladunče guta. Edyvane ističe da je mladunče na snimci veliko i vjerojatno u svojoj drugoj godini s majkom, budući da plavetni kitovi prestaju sisati u trećoj godini.
Navedena snimka je zapravo dio veće istraživačke i građanske znanstvene inicijative koja je od 2014. godine katalogizirala 2700 malih plavih kitova. Edyvane ističe i druga opažena ponašanja kao što su udvaranje, rituali prije parenja i hranjenje. Ti podaci pokazuju da je Istočni Timor značajno mjesto za jednu od najvećih svjetskih migracija plavih kitova, piše New Scientist.
Capri Beck iz Odjela za vodu i regulaciju okoliša Zapadne Australije kaže da do nedavno nitko nije shvaćao koliko plavetnih kitova migrira uz Istočni Timor. Snimiti ovakvu snimku bilo je nevjerojatno, kaže ona. Plavetni kitovi su često daleko od obale u područjima koja je teško dosegnuti. “Biti iti u vodi s plavetnim kitovima je nevjerojatno rijetko, a kamoli biti u vodi u pravo vrijeme i na pravom mjestu da se snimi mladunče koje doji,” zaključuje Beck.
Ova nova otkrića pružaju uvid u fascinantan svijet plavetnih kitova i pomažu znanstvenicima bolje razumjeti njihovo ponašanje i migracijske obrasce. Snimka mladunčeta koje doji majčino mlijeko po prvi put obilježava važan trenutak u istraživanju ovih veličanstvenih morskih divova.