Prema izvješću Svjetske meteorološke organizacije (WMO) pri UN-u, količina ugljičnog dioksida u atmosferi sada je veća nego u bilo kojem razdoblju unazad 800.000 godina.
Konkretnije, posljednjih deset godina bile su najtoplije u od kada postoje mjerenja.
Osim toga, prošle je godine temperatura oceana dosegnula rekordne vrijednosti, dok se razina mora povećava dvostruko brže nego tijekom 1990-ih. Paralelno, nezaustavljivo se smanjuje površina morskog leda.
Glavni problem je nedostatak upozorenja
U kontekstu sve vidljivijih posljedica klimatske krize, Izvješće navodi nedostatak sustava upozorenja kao glavni problem.
“Samo polovica svih zemalja u svijetu ima adekvatne sustave ranog upozorenja. To se pod hitno mora promijeniti”, istaknula je glavna tajnica WMO-a Celeste Saulo.
Podsjetimo, Pariški sporazum postavio je cilj ograničavanja zagrijavanja na ispod 1.5 stupnjeva Celzijus. Međutim, 2024. godina bila je prva koja je premašila ovaj prag.
Još uvijek ima nade
Prošla je godina, naime, bila 1.55 stupnjeva toplija u odnosu na predindustrijsko doba, a iako nedavno modeliranje pokazuje da će svijet vjerojatno premašiti cilj iz Pariza, WMO kaže da je još uvijek moguće držati zagrijavanje pod kontrolom.
“Naš planet sve jasnije pokazuje znakove ugroženosti, no ovo izvješće potvrđuje da je i dalje moguće spriječiti dugoročni porast globalne temperature iznad 1,5 stupnjeva Celzija,” izjavio je glavni tajnik UN-a António Guterres.
“Ključno je da lideri poduzmu konkretne mjere kako bi to ostvarili, koristeći pristupačne i čiste obnovljive izvore energije u korist svojih građana i gospodarstava”, dodao je.