Često je riječ o stranim državljanima koji nepripremljeni, bez odgovarajuće opreme i fizički nespremni odlaze na zahtjevne planinarske rute. Tako je, na žalost, nedavno jedan strani državljanin i preminuo izvan planinarske staze, na padinama Sv. Ilije iznad sela Žukovac na Pelješcu, a u intervenciji spašavanja sudjelovalo je 11 članova HGSS-a Orebić.
Samo dan kasnije, iz HGSS-a su na istome mjestu imali su intervenciju spašavanja četvero stranih državljana, od kojih je jedan imao ozljedu noge te se nije mogao kretati, ali turisti nisu imali vode i bili su vidno iscrpljeni. U ovoj je akciji spašavanja, kako kažu iz HGSS-a, intervenirao i helikopter.
Odlaze nepripremljeni i u neprimjerenoj obući i odjeći
Kako bi upozorili turiste na oprez i tako pokušali spriječiti nesretne slučajeve, na svojim društvenim stranicama, iz HGSS-a objavili su fotografiju jedne intervencije spašavanja stranih državljana, koji su očito ‘zaglavili’ jer su na planinarenje krenuli u ljetnoj obući i sa sobom nisu imali odgovarajuću opremu niti dovoljne količine vode iako smo usred toplinskog vala.
‘Dragi turisti, vaš hashtag s godišnjeg odmora ne bi trebao biti #MountainRescue. Nosite odgovarajuću opremu! Pazite na sigurnost! Uživajte u planinarenju!”, napisali su HGSS-ovci, a u objavi su duhovito stavili ikonicu s prekriženim natikačama.
Pravila za sigurno planinarenje
- Provjeriti vremenske uvjete i rutu
Prije kretanja na neku aktivnost, provjeriti vremenske uvjete, rutu koju planirate proći i uvjete terena. Jednako tako, informirajte se o težini staze i procijenite svoju fizičku spremnost.
- Pravilna odjeća i obuća
Dobro je poznato kako veliki broj nesreća na planinarenju nastane zbog nošenja pogrešne obuće. Upravo zato, obuća treba biti kvalitetna, udobna i prilagođena terenu kojim ćete se kretati.
- Ponesite potrebnu opremu
Na planinarenje ili izlete uvijek morate uzeti i nekoliko važnih stvari u ruksaku ili drugoj torbi: voda za hidrataciju, hrana, prva pomoć, mobitel, baterijska svjetiljka, štap za hodanje
- Planiranje rute
Važno je odabrati staze koje su prilagođene vašoj razini fizičke spremnosti. Jednako tako, ne upuštajte se u zahtjevne rute ili planinarenje bez adekvatnog iskustva ili bez pratnje stručnih vodiča.
- Hidratacija
Po ljetnim danima je puno lakše dehidrirati pa uvijek uz sebe imajte i dovoljnu količinu vode koju ćete redovito konzumirati.
- Obavijestite druge o planiranom izletu
Prije nego krenete na aktivnost, obavijestite svoju obitelj ili prijatelje o planovima i očekivanom povratku. Imajte pri ruci mobilni telefon s punom baterijom i osigurajte da imate signal u području u kojem se nalazite.
- Slušajte svoje tijelo
Ako osjetite neugodnosti, umor ili znakove dehidracije, napravite veću stanku.
- Ne idite sami!
Uvijek idite u društvu.