karim-manjra-hQV3s7J6eM4-unsplash

Italija je zabranila ubijanje muških pilića u industriji jaja

GREEN_300_listici_sredina

Spasit će do 40 milijuna pilića godišnje

Prijatelji životinja slave odluku talijanske vlade koja će zabraniti ubijanje muških pilića u industriji jaja. Odlukom, koju nazivaju "povijesnom prekretnicom", će se zaustaviti klanje 25 do 40 milijuna mladih ptica svake godine.

Odluka o zabrani ubijanja muških pilića dolazi nakon kampanje Animal Equality Italy koja traje već dvije godine. Organizacija za prava životinja surađuje s raznim tvrtkama i državnim tijelima kako bi bolje zaštitila uzgojene životinje. Pokrenula je peticiju o uništavanju pilića 2020., koja je od tada prikupila više od 100.000 potpisa. Ubrzo nakon što je peticija pokrenuta, Assoavi (trgovačko udruženje talijanskih proizvođača jaja) najavilo je svoju potporu tehnologiji određivanja spola in-ovo. To omogućuje identifikaciju spola pilića prije nego što se izlegu, osiguravajući da se rađaju samo ženke.

Što se događa s muškim pilićima u industriji jaja?

S obzirom na to da muški pilići ne mogu nositi jaja, mnogi se smatraju nusproizvodima u industriji jaja. Oni se obično ne koriste ni za meso, budući da su različite vrste od pilića koji se uzgajaju radi mesa. Kao takvi, muški pilići stari jedan dan ili nekoliko sati rutinski se kolju. Tipično, gušenjem (pomoću ugljičnog dioksida), dislokacijom vrata (lomljenjem vrata) ili maceracijom (pri čemu se živi pilići bacaju u mlin velike brzine).

Italija zabranjuje “odstranjivanje” pilića

Zastupnici u Italiji prvi su put predložili zabranu u prosincu 2021. Odobrena je 3. kolovoza 2022. u Zastupničkom domu, a stupit će na snagu 2026. godine. Izvršna direktorica Animal Equality Italy, Alice Trombetta, pozdravila je ovaj potez. U izjavi su rekli: “Ovo je vrlo važna vijest za životinje u Italiji i doista je povijesna. Jako smo sretni što je Parlament konačno odobrio ovaj amandman koji regulira jedan od najkontroverznijih aspekata industrije proizvodnje jaja.”

“Životinje su osjećajna bića koja se više ne mogu smatrati samo industrijskim otpadom”, nastavila je Trombetta. “Selektivno ubijanje muških pilića koje se događa svaki dan više se neće smatrati normom, a institucije se sada moraju posvetiti ovom temeljnom putu za napredak naše zemlje i životinja.”

Italija nije izolirani slučaj

Kako pišu Prijatelji životinja, procjenjuje se da se svake godine u EU-u u industriji jaja ubije stotine milijuna muških pilića, a u industriji stvaranja foie grasa deseci milijuna ženskih pačića, jer se smatraju nusproizvodom koji ne donosi profit. Njihovo masovno ubijanje nije potrebno: metode odabira spola znatno prije valjenja su razvijene i već se primjenjuju u nekim državama članicama. Osim u Italiju, u Njemačkoj i Francuskoj vlasti su također odlučile zabraniti ubijanje pilića. Uz trenutno aktualnu reviziju europske legislative za zaštitu životinja imamo jedinstvenu priliku proširiti ovu zabranu na cijelu EU i uključiti pačiće u nju. Na OVOM LINKU možete zatražiti od ministrice poljoprivrede Marije Vučković da lobira za zabranu ubijanja pilića i pačića u Eu-u.

PHOTOS BY: Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.