Indonezija je poznata kao područje s brojnim vulkanima, a prošli tjedan samo u četvrtak vulkan Lewotobi Laki-Laki eruptirao je sedam puta. Tijekom erupcije dosad je poginulo 10 osoba te je, kako prenose strani mediji, oko 6000 stanovnika koji žive u područjima blizu vulkana evakuirano u druga sela.
Snažne erupcije izbacile su pepeo i više od 8 kilometara u zrak, što je dovelo do snažnih munja zbog kondenzacije i hlađenja vulkanskog pepela. Istovremeno, mješavina stijena, lave i plinova izbačena do 1 km od kratera, a vlasti su proglasile zonu opasnosti 7 km od mjesta erupcije.
Takozvani “muški vulkan”, jedan je od aktivnijih na ovome području
Vulkan Laki-Laki nalazi se na planini Lewotobi na indonezijskom otoku Flores, koji je dio Nusa Tenggara arhipelaga. Ovaj vulkan, poznat i kao “muški vulkan” zbog svog naziva (“laki-laki” na indonezijskom znači “muškarac”), jedan je od dva vulkanska vrha na planini Lewotobi. Njegov susjedni vulkan zove se Lewotobi Perempuan (“ženski vulkan”), te zajedno čine jedinstvenu formaciju s dva vrha koja su poznata po svojoj vulkanskoj aktivnosti.
Lewotobi Laki-Laki ima visinu od 1.703 metra, a povremene erupcije izbacuju pepeo, kamenje i vulkanske plinove, što predstavlja ozbiljnu prijetnju okolnim naseljima. Nedavne erupcije, uključujući i onu koja se dogodila 2023. godine, izazvale su paniku među stanovnicima, prisiljavajući tisuće ljudi na evakuaciju. Eruptivna aktivnost često podiže stup pepela u atmosferu i može dovesti do stvaranja lavinskih tokova, što dodatno povećava opasnost za lokalno stanovništvo.
Indonezija, koja se nalazi na tzv. “Pacifičkom vatrenom prstenu”, dom je mnogih aktivnih vulkana, a planina Lewotobi, uključujući oba njezina vulkanska vrha, redovito privlači pažnju zbog svojih potencijalno opasnih erupcija. Lokalna vlada i centri za vulkanologiju neprekidno nadgledaju aktivnost ovog vulkana kako bi na vrijeme poduzeli mjere evakuacije i zaštitili stanovništvo.