Olimpijske igre

Hoće li stvarno Olimpijske igre biti ‘zelene’? Organizatori naručili 2500 uređaja za klimatizaciju

GREEN_300_listici_sredina

Sportaši se bune

Organizatori Olimpijskih igara u Parizu 2024. žele da to budu 'najzelenije' igre ikad, no sportašima je prioritet njihovo zdravlje. Najavljene su kao "najzelenije igre u povijesti Olimpijskih igara", no snovi o održivosti se ruše.

Organizatori Olimpijskih igara trude se osigurati spektakl i duh igara koji nadmašuju prethodne Olimpijade. U 2024. godini, Ljetne Olimpijske igre i Paraolimpijske igre održat će se u Parizu od 26. srpnja do 11. kolovoza, a već sada se priča o posebnosti koju pripremaju. Ideja je da to budu ‘najzelenije’ igre ikad, no čini se da ne ide sve po planu.

Izvorno dizajnirano bez klima uređaja, ekološki prihvatljivo Olimpijsko selo u Parizu uključuje geotermalni sustav hlađenja koji pumpa hladnu vodu iz dubine zemlje kako bi unutarnje temperature bile barem 6°C niže od vanjskih. Gradonačelnica Pariza, Anne Hidalgo, prošle je godine izjavila: “Želim da Igre u Parizu budu primjerene s ekološkog stajališta.”

Međutim, nakon pritiska olimpijskih delegacija, organizatori iz Pariza sada dopuštaju zemljama da naruče prijenosne klima uređaje o svom trošku, koji će biti instalirani za vrijeme trajanja Igara. Ovaj tjedan je objavljeno da je naručeno 2500 jedinica, piše Euro News.

Reakcije sportaša na visoke temperature

S francuskom meteorološkom službom Météo France koja predviđa više temperature od prosjeka za ljeto diljem zemlje, sportaši su izrazili zabrinutost zbog mogućih učinaka ekstremne vrućine, uključujući grčeve, iscrpljenost, toplinski udar pa čak i smrt.

Timovi iz Velike Britanije, Njemačke, Italije, Japana, Kanade, Irske, Grčke i Australije najavili su da će platiti za vlastite klima uređaje, a australski olimpijski tim čak je izjavio da je spreman potrošiti više od 100.000 australskih dolara (60.000 eura) kako bi svojim sportašima osigurao ugodnu temperaturu. Organizatori igara su pristali olakšati opskrbu, objavivši ovog tjedna da je naručeno 2500 jedinica.

“Cilj je bio pružiti vrlo specifično rješenje za sportaše koji se suočavaju s utakmicom ili natjecanjem svog života i koji mogu imati zahtjeve za udobnošću i oporavkom,” rekao je zamjenik direktora Olimpijskog sela Augustin Tran Van Chau.

Druge ekološke kontroverze

Klimatska kriza nije jedini ekološki neuspjeh koji su Pariške igre doživjele. Prošlog tjedna otkriveno je da je rijeka Siena još uvijek previše zagađena bakterijama iz fekalija da bi ugostila ceremoniju otvaranja Olimpijskih igara ili neka od planiranih plivačkih natjecanja. Organizatori su morali odustati od planova za izgradnju aluminijskog tornja vrijednog 4,6 milijuna eura – s klimatizacijom – za natjecanja na Tahitiju, nakon lokalnih protesta da bi to moglo uzrokovati štetu koraljnim grebenima. Umjesto toga izgrađen je manje ambiciozan toranj.

PHOTOS BY: Profimedia.hr / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.