Hladna lava, mješavina vulkanskog materijala i šljunka, pogodila je zapadni indonezijski otok Sumatra. Kiša koja je satima padala u subotu pokrenula je bojice pepela i kamenja niz planinu Marapi , najaktivniji vulkan na Sumatri. Odroni blata preplavili su dva okruga i oštetili više od stotinu domova, džamija i javnih objekata, a najmanje 41 osoba je poginulo, izvještava BBC. Marapi u prijevodu s lokalnog jezika Minang znači “Vatrena planina”. Preživjeli su opisivali kako su bježali dok je “hladna lava” tekla prema njihovim domovima.
Heavy rain in Indonesia over the weekend triggered flash flooding and sent torrents of cold lava coursing down a volcano and into towns, killing at least 37 people, officials said. https://t.co/iYdQCtdQtg pic.twitter.com/MlB4itrbSf
— The New York Times (@nytimes) May 13, 2024
“Čula sam grmljavinu i zvuk sličan kipućoj vodi. Bio je mrkli mrak. Susjedova kuća sravnjena je sa zemljom”, prepričala je Rina Devina (43), stanovnica četvrti Agam.
Što je hladna lava?
Hladna lava mješavina je vulkanskog materijala, poput pepela, pijeska, kamenja i vode, koja teče niz padine vulkana tijekom obilnih kiša. Ova mješavina može imati temperaturu koja varira od niske do srednje, obično ispod 50°C, ali može biti opasna zbog svoje brzine i sposobnosti da nosi velike količine materijala niz padinu. Hladna lava može biti izuzetno opasna za okolna naselja jer može nanijeti ozbiljne štete na putanji kojom se kreće, uključujući poplave, odrone i uništenje infrastrukture, objekata i ljudi.
Područje oko planine Marapi doživjelo je nekoliko sličnih katastrofa u posljednjih šest mjeseci. Krajem prošle godine poginula su 23 planinara nakon što je vulkan erumpirao, a u veljači ove godine velike su bojice i poplave oštetile desetke domova.
Također, prošli su mjesec oblaci pepela dosegnuli su visinu od 2 km te poremetili letove u regiji, ceste su zatvorene, a više od 11.000 ljudi moralo je napustiti svoje domove.