279680627_964515177545475_6456662589476045530_n

Građevina novog doba: Pariški hotel ne odbacuje prirodu, već je prihvaća i integrira

GREEN_300_listici_sredina

Zeleni krovovi mogu spustiti temperaturu zraka i do 5°C

Na jugu Pariza, u četvrti Montparnasse, francusko-brazilski arhitektonski studio Triptyque dizajnirao je hotel, coworking prostor i "dinamični centar usmjeren na zdravstvenu skrb".

Prekrivena biljkama, Villa M predstavlja svojevrsni naturalistički arhitektonski manifest u kojem se čovjek više ne suprotstavlja prirodi, već ju prihvaća i integrira u svoje stvaralaštvo. Ovaj novi arhitektonski projekt je građevina novog doba.

Tvrtka je u priopćenju za medije navela kako je zgrada projektirana kao egzoskelet: “Njezina se arhitektura ističe svojom živućom konstrukcijom koju čine metalne grede, odnosno žardinjere iz kojih rastu ljekovite bilje, voćke i druge višegodišnje vrste. Zgrada ima minimalistički, lagan i prozračan izgled.”

Studija iz 2021. godine koju su proveli istraživači sa Sveučilišta Plymouth, otkrila je da živi zid na postojećim zgradama može značajno smanjiti gubitak topline i to za 31,4%.

Odgovornost prema okolišu prisutna je i u odabiru osnovnih i organskih materijala. Time je ovaj novi arhitektonski projekt vratio prirodu u grad. “Glavni cilj je pružiti građanima novo urbano iskustvo“, kažu.

“Zdravstvena kriza se intenzivirala, a ubrzani zdravstveni izazovi koji su već poznati, a geografski i urbanistički problemi počeli su se pojavljivati jednako kao ​​i zdravstveni problemi. Iako je dizajnirana prije pandemije, Villa M katalizira ideju integriranja prirode u grad. Villa M je model za zamišljanje grada budućnosti. To je novo pariško zdanje”, ističu.

Stvaranju gradova budućnosti pridonosi i novi francuski zakon koji je izglasan u prvom kvartalu ove godine, a koji obvezuje sve projektante novih zgrada da implementiraju zelene krovove na novogradnje u poslovnim zonama.

Naime, zeleni krovovi smanjuju toplinske otoke osiguravajući hlad, uklanjajući toplinu iz zraka, pa čak i smanjujući temperaturu krovne površine.

Temperature zelenih krovova mogu biti 4-5°C niže od onih na konvencionalnim krovovima i mogu čak smanjiti temperaturu okoline u cijelom gradu. Osim toga, zeleni krovovi mogu smanjiti potrošnju energije u zgradama za 0,7% u usporedbi s konvencionalnim krovovima, smanjujući vršnu potražnju za električnom energijom i dovodeći do godišnje uštede od 0,23 USD po kvadratnom metru površine krova. Ova smanjenja temperature i prednosti energetske učinkovitosti ključni su doprinos rastućoj popularnosti zelenih krovova u Sjedinjenim Državama”, navodi Američka agencija za okoliš (U.S. Environmental Protection Agency).

PHOTOS BY: Hotel Villa M / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.