Beživotna pustinja Atacama u Čileu toliko je nalik Marsu da se u njoj redovito snimaju holivudski filmovi, a i NASA ondje testira svoje instrumente prije nego što ih pošalje u misije na Mars. Ljubitelji astronomije često dolaze u ovu pustinju kako bi promatrali zvjezdano nebo, a ondje je 2013. postavljen i najveći teleskop na svijetu ALMA.
Unatoč iznimno sušnoj klimi, postoje područja u pustinji Atacama gdje uspijevaju alge, lišajevi i kaktusi, a zbog morske magle zvane camanchaca, koja dolazi s Tihog oceana, osigurale su si potrebnu vlagu. Lokalno stanovništvo ovu maglu također na domišljate načine koristi kako bi “izvlačili” vodu iz zraka za za piće ili zalijevanje svojih vrtova.
I usred ovog sušnog područja iznikao je grad Calama koje je jedno od najneobinijih mjesta na svijetu. Ovaj je grad kroz svoju povijest prošao duga razdoblja bez ijedne kapi kiše, a pobijesni podaci pokazuju da je bio potpuno bez kiše čak 401 godinu, između 1570. i 1971. godine.
Posljednje dugačko razdoblje bez padalina bilo je početkom prošlog stoljeća, a trajalo je 41 godinu. Prema meteorološkim podacima, godišnje na njegovom širem području padne samo oko 5 mm kiše, što ga čini doista posebnom destinacijom. No unatoč ovako surovim uvjetima, ondje živi oko 180.000 ljudi, a ono što ih održava su bogata nalazišta bakra ključna za gospodarstvo cijele regije.