“Marko na Plitvičkim jezerima” je dvanaesta priča serijala Pustolovine galeba Marka po parkovima Hrvatske u kojoj glavni junak male čitatelje upoznaje s prirodnom baštinom našeg najstarijeg nacionalnog parka Plitvička jezera. Autorica teksta je dr.sc. Martina Markov, dipl. ing biol.-ekol., a ilustracije potpisuje Branka Hollingsworth Nara.
Stručnu podršku u njenoj izradi pružili su djelatnici Službe zaštite, održavanja, očuvanja, promicanja i korištenja Nacionalnog parka Plitvička jezera Javne ustanove “Nacionalni park Plitvička Jezera”. Uz autoricu i ilustratoricu, o novoj slikovnici će govoriti izv. prof. dr. sc. Martina Kolar Billege, Predstojnica katedre za metodike Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Svečanom predstavljanju nove priče podršku pružaju Udruga Ličana „Vila Velebita“ i Zavičajno društvo “Sinac” – Zagreb.
Kako je galeb Marko upoznao Plitvička jezera?
Galeb Marko voli istraživati pa znatiželjno obilazi hrvatske nacionalne parkove i parkove prirode. Plitvička jezera razgledao je u društvu Milke, sove jastrebače koja je svoj dom pronašla u Čorkovoj uvali, pravoj plitvičkoj prašumi. Uz nju je naučio što su sedra i cret, koliko je visok najveći plitvički slap i koliko jezera ima u našem najstarijem i najvećem nacionalnom parku. Upoznao je Marko i neke njegove stanovnike, poput šumske koke lještarke i mirišljavog samotara, te uživao u prskanju slapova i drugim ljepotama čudesnih Plitvičkih jezera. A je li vidio medvjeda, koji se nalazi na znaku ovog parka, saznajte u Markovoj pustolovini s Plitvičkih jezera.
Pustolovine galeba Marka po parkovima Hrvatske
Cilj serijala Pustolovine galeba Marka po parkovima Hrvatske je djeci približiti prirodu i njene najvrijednije dijelove – nacionalne parkove i parkove prirode. Priče su i svojevrsna pozivnica djeci, njihovim roditeljima, bakama i djedovima i učiteljima da budu ponosni na našu prirodu baštinu, za redovito posjećuju naše parkove te ih čuvaju.
Do sada je galeb Marko, glavni junak serijala, posjetio jedanaest parkova – nacionalne parkove Krka, Mljet, Paklenica, Sjeverni Velebit, Brijuni i Risnjak i parkove prirode Telašćica, Vransko jezero, Biokovo, Lastovsko otočje i Učka.
Priče su pisane stilom bliskom književno-umjetničkom stilu, ali se u njima promiče prirodoslovna pismenost i njezin znanstveni kontekst. Na taj se način sinergijski zahvaća i omogućuje razvoj prirodoslovne i čitalačke pismenosti (recenzija doc. dr.sc. Martina Kolar Billege, Učiteljski fakultet sveučilišta u Zagrebu).
Dijete, čitajući ove priče, promišlja o svom odnosu prema prirodi suživljavajući se s personificiranim galebom Markom likom naglašenih pozitivnih osobina – iskren, znatiželjan, pozitivan, druželjubiv, ponosan, uporan, spreman pomoći… kojemu je do prirode iznimno stalo. Čitajući ove priče djeca žele postati „galeb Marko“ (recenzija Ivane Guberine, dipl. učiteljica).
Zbog izrazito edukativnog sadržaja unutar samih priča, detaljnih opisa likova i područja u kojima se radnja odvija te uputa o ponašanju za vrijeme posjeta, dosadašnje priče su prepoznate kao vrijedan edukativni alat za nastavu Prirode i društva te su dobile suglasnost Ministarstva znanosti i obrazovanja za korištenje u odgojno-obrazovnim ustanovama.
Pustolovine galeba Marka su i vrijedan i edukativan suvenir koji, prema mišljenju Hrvatske turističke zajednice, „može doprinijeti boljoj turističkoj promidžbi Hrvatske kao destinacije iznimnih prirodnih vrijednosti te doprinijeti razvoju eko-turizma i boljoj posjećenosti naših nacionalnih parkova i parkova prirode“.