Festival pruža priliku za interakciju s temama tradicije, baštine, održivosti i prehrane te edukaciju šire javnosti o važnosti očuvanja tradicijskih sorti sjemena i ekoloških pristupa u svakodnevnom životu. Tako se kroz njegov program koji uključuje razmjenu sjemena, mini sajam ekoloških proizvoda i predavanja svi građani mogu upoznati s idejom i primjerima kulture življenja.
Na razmjeni sjemena će sudjelovati sjemenari koji imaju dugu obiteljsku tradiciju čuvanja sortnog sjemena, zahvaljujući kojima mnoge autohtone sorte važne za očuvanje bioraznolikosti i baštine ipak nisu zaboravljene i izgubljene tijekom vremena. Mali poljoprivrednici, vrtlari i hobisti pozvani su donijeti svoje sjeme za razmjenu, a svi ostali zainteresirani moći će nabaviti sjeme uz simboličnu donaciju sjemenarima za njihov trud uložen u prikupljanje i očuvanje sjemena te razmijeniti informacije i iskustva.
Ramjenu sjemena pratit će dva predavanja. Prvo, pod nazivom “Priča o sjemenu je priča o čovječanstvu: Nadahnuća za očuvanje gastro-kulturne baštine Turopolja”, održat će Ivana Jagić Boljat, magistra muzeologije i upravljanja baštinom, iskusna interpretatorica i certificirana trenerica udruženja Interpret Europe. Drugo predavanje, “Zašto je tradicijsko sjeme bitno”, vodit će Sendy Osmičević, magistra inženjerka urbanog šumarstva i zaštite okoliša, koja ima dugogodišnje iskustvo u projektima vezanim uz održivost, ekologiju i očuvanje tradicijskih sorti u neprofitnom sektoru.