julia-solonina-LACHGS9fKmc-unsplash

Ekološki dug: Kad bi svi živjeli kao Nijemci, trebale bi nam tri Zemlje

GREEN_300_listici_sredina

Njemačka je peti najveći potrošač resursa na planeti

Dan ekološkog duga je datum kada godišnja potražnja čovječanstva za prirodnim resursima premašuje količinu koju Zemlja može regenerirati u toj godini. Troškovi ovog globalnog ekološkog prekomjernog trošenja resursa vidljivi su diljem svijeta, a očituju se u obliku nestajanja šuma, suša, oskudice vodom, erozije tla, gubitka biološke raznolikosti i nakupljanja ugljičnog dioksida u atmosferi. 

Prošle godine ekološki dug se pomaknuo s kraja rujna na početak kolovoza, to je najranije kako je svijet prvi put ušao u ekološki dug. Drugim riječima, čovječanstvo trenutačno koristi resurse 1,7 puta brže nego što se ekosustavi mogu regenerirati. Dakle, trebala bi nam gotova dva ovakva planeta da bi podržavala naš način života.

No, kad bi svi ljudi na Zemlji živjeli kao što žive stanovnici Njemačke, trebale bi nam tri ovakve planete. Nijemci su već ovaj tjedan potrošili više prirodnih resursa nego što Zemlja može obnoviti u ovoj godini.

Prema glasnogovorniku nevladine organizacije za okoliš i održivi razvoj Stefanu Küperu, razlog prekomjernog korištenja resursa u Njemačkoj je intenzivno korištenje resursa u područjima kao što su poljoprivreda i energetska neučinkovitost zgrada. I ovo nije prvi put da je Njemačka tako brzo iskoristila „svoje“ resurse, Dan ekološkog duga već godinama obilježava otprilike u isto vrijeme.

Nažalost, Njemačka nije prva zemlja koja je u tome „uspjela“.  U ekološkom dugu su već i neke druge bogate zemlje, poput Katara, Luksemburga, Kanade, SAD-a i Ujedinjenih Arapskih Emirata.

To znači da bogate industrijske zemlje žive na račun siromašnijih država kao što su Jamajka, Ekvador, Indonezija, Kuba ili Irak. Naime, siromašne zemlje troše manje resursa i Dan ekološkog duga najčešće se dogodi tek krajem godine.

„Dobra vijest je da možemo preokrenuti ovaj poražavajući trend. Naš planet je konačan, ali ljudske mogućnosti nisu. Ako svake godine pomaknemo Dan ekološkog duga za 4,5 dana unazad, do 2050. godine vratili bi se u okvire potrošnje jednog planeta. U WWF-u nastojimo pridonijeti tome sprječavajući uništavanje prirodnih rijeka, unaprjeđujući rad zaštićenih područja, potencirajući dobro gospodarenje šumama i promovirajući održive proizvode iz ribarstva“, kaže Irma Popović Dujmović iz WWF Adrije.

PHOTOS BY: Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.