m na

Drugi najtopliji studeni na globalnoj razini potvrđuje očekivanja da će 2024. biti proglašena najtoplijom dosad

GREEN_300_listici_sredina

Klimatske promjene

Kako izvještava Copernicus služba za klimatske promjene, ovaj studeni bio je drugi najtopliji studeni na globalnoj razini otkad se provode mjerenja. Prema svemu sudeći, ipak će 2024. godina biti najtoplija dosad.

Copernicus služba za klimatske promjene (C3S), koju provodi Europski centar za srednjeročne vremenske prognoze u ime Europske komisije uz financiranje EU-a, redovito objavljuje mjesečne klimatske biltene s izvješćima o promjenama uočenim u globalnoj površinskoj temperaturi zraka i mora , morski ledeni pokrivač i hidrološke varijable. Osim toga, bilten također uključuje najvažnije informacije o borealnoj jeseni (rujan-listopad-prosinac). Većina prijavljenih nalaza temelji se na skupu podataka reanalize ERA5, koristeći milijarde mjerenja sa satelita, brodova, zrakoplova i meteoroloških stanica diljem svijeta.

Studeni 2024. – Najvažnije karakteristike površinske temperature zraka i površinske temperature mora:

Globalne temperature

  • Studeni 2024. bio je drugi najtopliji studeni na globalnoj razini, nakon studenog 2023., s prosječnom ERA5 površinskom temperaturom zraka od 14,10°C, 0,73°C iznad prosjeka za studeni 1991.-2020.
  • Studeni 2024. bio je 1,62°C iznad predindustrijske razine i bio je 16. mjesec u 17-mjesečnom razdoblju za koji je globalna prosječna površinska temperatura zraka premašila 1,5°C iznad predindustrijskih razina*.
  • Globalna prosječna temperaturna anomalija od početka godine (siječanj – studeni 2024.) je 0,72°C iznad prosjeka 1991.-2020., što je najviše zabilježeno za ovo razdoblje i 0,14°C toplije nego u istom razdoblju 2023. U u ovoj točki, zapravo je sigurno da će 2024. biti najtoplija zabilježena godina i više od 1,5 °C iznad predindustrijske razine prema ERA5.

*Skupovi podataka koji nisu ERA5 možda neće potvrditi ovdje istaknutih 16 mjeseci iznad 1,5°C, zbog relativno malih margina iznad 1,5°C globalnih temperatura ERA5 promatranih nekoliko mjeseci i razlika među različitim skupovima podataka.

Mjesečne globalne anomalije površinske temperature zraka (°C) u odnosu na 1850. – 1900. od siječnja 1940. do studenog 2024., ucrtane kao vremenske serije za svaku godinu. 2024. Godina prikazana je debelom crvenom linijom, 2023. godina debelom narančastom linijom, a sve ostale godine tankim sivim linijama. Izvor podataka: ERA5. Zasluge: Copernicus služba za klimatske promjene (C3S) / ECMWF.

 

Europa i druge regije

  • Prosječna temperatura nad europskim kopnom za studeni 2024. iznosila je 5,14°C, 0,78°C iznad prosjeka za studeni 1991.-2020., ostavljajući mjesec izvan prvih 10 najtoplijih studenih zabilježenih u Europi. Studeni 2015. najtopliji je studeni dosad, s 1,74°C iznad prosjeka.
  • Temperature su bile iznad prosjeka nad sjevernom Rusijom te diljem sjeveroistočne i jugozapadne Europe, a ispod prosjeka nad jugoistočnom Europom.
  • Izvan Europe temperature su bile najviše iznad prosjeka u istočnoj Kanadi te središnjem i istočnom SAD-u, većem dijelu Meksika, Maroka, sjeverozapadne Afrike, Kine, Pakistana, većeg dijela Sibira i Australije.
  • Temperature su uglavnom bile ispod prosjeka u zapadnim Sjedinjenim Državama, dijelovima sjeverne Afrike, iznad dalekog istoka Rusije i u većem dijelu Antarktika.

Temperatura površine mora

  • Prosječna temperatura površine mora (SST) za studeni 2024. iznad 60°S–60°N iznosila je 20,58°C, druga najviša zabilježena vrijednost u mjesecu, i samo 0,13°C ispod studenog 2023.
  • Ekvatorijalni istočni i središnji Pacifik imali su ispodprosječne temperature, što ukazuje na pomak prema neutralnim ili La Niña uvjetima, ali SST preko oceana ostao je neobično visok u mnogim regijama.

Anomalije i ekstremi površinske temperature mora za studeni 2024. Kategorije boja odnose se na percentile temperaturnih distribucija za referentno razdoblje 1991. – 2020. Ekstremne (“Najhladnije” i “Najtoplije”) kategorije temelje se na rangiranju za razdoblje 1979.-2024. Vrijednosti su izračunate samo za oceane bez leda. Područja prekrivena morskim ledom i ledene ploče u studenom 2024. prikazana su svijetlosivom bojom. Izvor podataka: ERA5. Zasluge: Copernicus služba za klimatske promjene (C3S ) / ECMWF.

Prema Samanthi Burgess, zamjenici ravnatelja Copernicus službe za klimatske promjene (C3S): “S Copernicusovim podacima iz pretposljednjeg mjeseca u godini, sada možemo s izuzetnom sigurnošću potvrditi da će 2024. biti najtoplija godina zabilježena i prva kalendarska godina iznad 1,5°C. To ne znači da je Pariški sporazum prekršen, ali znači da su ambiciozne klimatske mjere hitnije no ikada.”

Studeni 2024. – Hidrološki događaji

  • U studenom 2024. veći dio zapadne i središnje Europe doživio je ispodprosječnu količinu oborine.
  • Iznadprosječne količine oborine prevladavale su u zapadnom Islandu, južnoj Velikoj Britaniji, sjevernoj Skandinaviji, južnom Balkanu i Grčkoj te istočnoj Španjolskoj i većem dijelu istočne Europe.
  • Izvan Europe, vlažniji uvjeti od prosjeka zabilježeni su u mnogim regijama Sjedinjenih Država, u velikom dijelu Australije i u velikim regijama Južne Amerike, preko središnje Azije do najistočnije Kine. Tajfuni su zahvatili zapadni Pacifik dovodeći do jakih oborina i štete, osobito na Filipinima.
  • Uvjeti sušniji od prosjeka zabilježeni su u jugozapadnom dijelu SAD-a, Meksiku, Čileu i Brazilu, Rogu Afrike, regijama središnje Azije, jugoistočnoj Kini i južnoj Africi. Nekoliko regija Sjeverne i Južne Amerike doživjelo je sušu.

Studeni 2024. – O morskom ledu

  • Arktički morski led dosegnuo je svoju treću najnižu mjesečnu količinu za studeni, 9% ispod prosjeka.
  • Anomalije koncentracije morskog leda bile su daleko ispod prosjeka u oceanskom sektoru koji okružuje Svalbard i Zemlju Franza Josefa.
  • Opseg antarktičkog morskog leda dosegao je najnižu mjesečnu vrijednost za studeni, 10% ispod prosjeka, neznatno nadmašujući vrijednosti iz 2016. i 2023. i nastavljajući niz povijesno velikih negativnih anomalija uočenih tijekom 2023. i 2024.
  • Anomalije koncentracije morskog leda u Južnom oceanu bile su iznad prosjeka u Weddellovom moru i širokom zapadnom antarktičkom sektoru, a ispod prosjeka u južnom Atlantiku, Indijskom i Rossovom moru

2024. sezonski vrhunci borealne jeseni

Globalna prosječna temperatura za borealnu jesen (od rujna do studenog) 2024. bila je druga najveća zabilježena temperatura s 0,75°C iznad prosjeka 1991.-2020. za ova tri mjeseca, 0.13°C niže od rekorda postavljenog u razdoblju od rujna do studenog 2023. godine.

  • Prosječna temperatura za europsko kopno za jesen (od rujna do studenog) 2024. bila je treća najviša zabilježena za sezonu s 1,25 °C iznad prosjeka 1991.-2020., 0,21 °C hladnije od najtoplije europske jeseni 2020. godine.
  • Europska jesen 2024. obilježena je većinom vlažnijim uvjetima od prosjeka u zapadnim i središnjim regijama, djelomično odražavajući obilne oborine u nekim područjima. S druge strane, većina istočne Europe, uključujući istočni Balkan i Tursku, imala je pretežno sušu sezonu od prosjeka.
  • Izvan Europe, u razdoblju od rujna do studenog 2024. bili su uvjeti sušniji od prosjeka u većem dijelu Sjeverne i Južne Amerike, zapadne Rusije, Roga Afrike, južne Kine i južne Afrike. Uvjeti viši od prosjeka uspostavljeni su u dijelovima SAD-a, kao i diljem središnje Azije, u Pakistanu, Tajvanu i sjevernim Filipinima, dijelovima Čilea i Brazila te većini zapadne i središnje Australije.

PHOTOS BY: Pexels/Copernicus / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.