Vegan Bibimbap with crispy Tofu

Donosimo vam mini vodič za vrste tofua i kako ih koristiti

GREEN_300_listici_sredina

Bitno je odabrati pravu vrstu

S promjenom svijesti vezano za štetne učinke mesa na zdravlje i planet, sve više ljudi počinje birati tofu kao zamjenu za meso. No, postoje razne vrste tofua koji se koriste u različitim jelima što mnogi još ne znaju, zbog čega vam u nastavku donosimo mali vodič.

Tofu originalno potječe iz Kine, a prema njihovoj povijesti, tofu je bio neplanirani izum. Kuhar je eksperimentirao s aromatiziranjem soje s vrstom morske trave koja se zove Nagari i slučajno je napravio tofu. Danas su soja i tofu među najvažnijim izvorima bjelančevina biljnog podrijetla jer sadrže sve esencijalne aminokiseline koje su nužne za normalno funkcioniranje ljudskog organizma. Zbog toga služe kao idealna zamjena za meso ili mliječne proizvode. Mnoge namirnice koje su bogate bjelančevinama (meso, grahorice, mliječni proizvodi) često su teško probavljive dok je za razliku od njih tofu izrazito lagan za probavu jer su u procesu proizvodnje odstranjena vlakna i ugljikohidrati topivi u vodi. Zbog toga ga mogu konzumirati i osobe s probavnim smetnjama kao i mala djeca i starije osobe.

Osim toga, tofu je idealna dijetalna namirnica. Ima nisku kalorijsku vrijednost (100g proizvoda ima oko 130 kcal.), sadrži oko 15 g bjelančevine i samo 1 g ugljikohidrata. Ne sadrži kolesterol, nego čak pospješuje snižavanje kolesterola u organizmu. Sadrži željezo, fosfor, magnezij, cink, te vitamine B skupine i vitamin E. Mnoga istraživanja su potvrdila da redovita konzumacija tofua i ostalih sojinih prerađevina doprinosi smanjenju mogućnosti oboljenja od nekih bolesti kao što su rak dojke, rak prostate, visoki krvni tlak, srčana oboljenja itd.

Kako je tofu napravljen od zgrušane soje, ima relativno blag okus što je ujedno i njegova prednost. Zbog toga tofu može poslužiti kao zamjena za bilo koju namirnicu jer mu se može pružiti gotovo bilo koji okus s određenim umakom ili bilo koja tekstura koju trebate. Ovisno o tome koju vrstu tofua ćete kupiti, s njime možete postići razne kulinarske specijalitete koji su zdravi i veganski. U nastavku donosimo mali vodič koji objašnjava koje sve vrste tofua postoje i kako ih koristiti, odnosno u kojim receptima.

Čvrsti tofu

Čvrsti tofu se super drži u tavi za prženje i izvrstan je kao zamjena za odrezak bez mesa. I ovdje ovaj stil obuhvaća nekoliko tekstura i što se više vode istiskuje, ona postaje čvršća. Većina čvrstih sorti se može pronaći u većim trgovinama, no postoji i tofu koji je toliko čvrst da mu se naziv doslovno prevodi kao “vegetarijanska piletina” na kineskom, a takav biste mogli pronaći u azijskim specijaliziranim trgovinama. Ovaj tofu koristite kao zamjenu za meso, napraviti tofu tacose ili tofu dumplings.

Svileni tofu

Ovaj stil tofua se radi s minimalnim zgrušavanjem i preradom, što rezultira proizvodom koji je delikatne teksture i okusa. Svileni tofu sadrži 40% proteina, a kremasta njegova struktura savršena je za razne deserte, kreme, juhe i umake ili kao dodatak u zdravi smoothie. Pokušajte napraviti veganski sladoled, cheesecake, tiramisu, nadjev za quiche ili umak za tjesteninu. Povijesno gledano, Korejci su uživali u svilenom tofuu u svom jigae gulašu, dok su ga Japanci uključivali u hiyayakko, jednostavnom jelu napravljenom od ohlađenog tofua i preljeva s đumbirom, mladim lukom i sojinim umakom.

Srednji tofu

Što se tiče teksture, postoji raspon između svilenkastog i čvrstog tofua koji neki nazivaju jednostavno srednji tofu. Ova kategorija tofua ima dodatni korak u procesu izrade, a to je prešanje. Nakon što je soja dovoljno zgrušana, prebacuje se u prešu koja istiskuje većinu vode. S obzirom na teksturu nije baš idealan za prženje, ali je super za ubaciti u miso juhu.

Tofu kože

Također poznat kao yuba na japanskom, što znači osušena koža tofua, tofu kože su inače glavna namirnica kineske i japanske kuhinje. Ovaj donekle plutajući i gumenasti sastojak prirodno se stvara na sojinom mlijeku, i jednostavno rečeno, napravljen je od koaguliranih sojinih proteina. Tehnički gledano, kore tofua uopće nisu proizvod od tofua. Pravi se tofu dobiva dodavanjem sredstva za zgrušavanje, dok se kore tofua zgrušavaju samo od topline. Mogu se naći svježe ili kupiti u pakiranju. Probajte napraviti yuba rolice ili ih dodajte u juhu.

Fermentirani tofu

Fermentirani tofu mnogi uspoređuju sa sirom zbog sličnog okusu. Proizvodi se inokulacijom tofua s plijesni, dopuštajući sojevima da se razmnožavaju nekoliko dana, a zatim ga pakira sa začinjenom slanom vodom. Postoji mnogo varijanti fermentiranog tofua i svaka ima poseban okus. Fermentirani tofu slično kao i sir možete dodati mnogim jelima te se može pripremati i topao i hladan. Zbog finog, slanog okusa nisu mu potrebni nikakvi drugi začini. Ljeti je idealan u hladnim salatama ili u osvježavajućim hladnim kremama, dok ga zimi probajte uz zapečeno povrće.

Aburaage tofu

Aburaage je japanska inačica grčke pite ili meksičke tortilje, jer se radi kako bi se napunila nadjevom i jela u hodu. Za izradu aburaagea, tofu se reže na tanke ploške i prži dok se ne napuhne i ne izdubi, nakon čega je spreman za razne nadjeve. Kuhanje s aburaageom je dosta lako, a kada su u pitanju nadjevi mašti dajte na volju.

Naribani tofu

U teoriji, nasjeckani tofu sličan je drugim rezancima na bazi soje, ali u praksi je mnogo ukusniji. Pronaći ćete ga u azijskim specijaliziranim trgovinama, a baš kao i s tipičnom tjesteninom, morat ćete ga prvo prokuhati. Ubacite ga u tavu s hrpom povrća za malo ugljikohidrata u prženim rezancima.

PHOTOS BY: Pinterest, Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.