Donosimo provjerene savjete i trikove za pripremu ovogodišnje zimnice

GREEN_300_listici_sredina

Polako nam stiže jesen

Na svaku teglu stavite etiketu s datumom i sadržajem. Tako ćete uvijek znati koja je zimnica prva na redu za upotrebu.

Ništa više ne podsjeća na dom doli mirisa kuhanog voća i povrća, zveckanja posuđa, staklenih tegli i ključale vode za pripremu zimnice. U hektičnom ubrzanom svijetu u kojemu živimo, gdje su police supermarketa prepune konzerviranim instant jelima, čije porijeklo često ni sami ne znamo iščitati, priprema vlastitih specijaliteta više je od kulinarskog zadatka pred jesen.

Zimnica, naime, mnoge vraća u djetinjstvo, autentičnim trenutcima, kad smo promatrali bake i djedove kako pripremaju sezonske plodove. Tako svaka staklenka napunjenog ajvara, pekmeza ili kiselih krastavaca nosi u sebi priču o pažnji, kreativnosti i tradiciji koja se prenosi s generacije na generaciju.

No, u slučaju da niste sačuvali bakine recepte, stare rokovnike i kuharice, izdvojili smo nekoliko trikova za sjajnu zimnicu. U nastavku, stoga, donosimo provjerene trikove i savjete koji će vam pomoći da ovu sezonu zimnice pretvorite u istinsko gastronomsko remek-djelo. Krenimo redom.

Sterilizacija je ključna 

Ključno je, dakako, koristiti sezonsko voće i povrće, no mnogi ne znaju da ono treba biti netom ubrano, čim svježije. Naime, stajanjem ono gubi na kvalitetu i znatno se brže kvari.

Povrće i voće potrebno je oprati također netom prije kuhanja, a potom ga i temeljito osušiti papirnatim ručnicima ili čistom pamučnom krpom. Posuđe bi također trebalo biti besprijekorno čisto, kao i dakako vaše ruke prije početka svake nove faze pripreme zimnice.

Pripazite da je posuđe neokrhnuto i sterilizirano. Ukoliko koristite silikonske gumice i čepove, svakako ih prokuhajte u ključaloj vodi prije uporabe. Sterilizacija je zapravo najvažnija, stoga je potrebno tegle i poklopce prokuhati u vodi ili staviti u pećnicu na sto stupnjeva Celzijusa na 10-15 minuta.

Budite pažljivi 

No, valja biti pažljiv prilikom vađenja vrućih posuda da ne bi popucale zbog nagle promjene temperature. Prilikom punjenja tegli, potrebno je ostaviti što manje zraka. Naime, previše zraka može uzrokovati kvarenje.

Poklopce treba dobro zategnuti, ali ne prejako kako ne bi pukli. Na svaku teglu stavite etiketu s datumom i sadržajem. Tako ćete uvijek znati koja je zimnica prva na redu za upotrebu. Pritom, ako je vaša smočnica vlažna, preporučuje se na površinu marmelada i pekmeza staviti sloj šećera u prahu debljine tri do četiri centimetra.

Pripazite da kiseli kupus ne držite u istoj prostoriji s ostalom zimnicom budući da može izazvati kvarenje druge zimnice.

PHOTOS BY: Unsplash, Pexels, Canva / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.