Istraživanje koje se provodi na plaži u San Diegu privremeno će dio Tihog oceana obojati u žarko ružičasto. Eksperiment je oduševio stanovnike La Jolle u Kaliforniji i posjetitelje plaža prekrasnim nijansama duž njihove obale. Rezultati istraživanje će stručnjacima dati bolju predodžbu o interakciji slatke vode s gustom, slanom morskom vodom.
Osim što će pružiti nevjerojatne prilike za fotografiranje, eksperiment će ostaviti ozbiljan trag u svijetu biologije mora.
“Uzbuđena sam jer ovo istraživanje još nije provedeno i radi se o stvarno jedinstvenom eksperimentu”, izjavila je Sarah Giddings, obalna oceanografkinja Scrippsa i glavna autorica studije. “Okupljamo mnogo različitih ljudi s različitim stručnim znanjima, tako da mislim da će to imati stvarno sjajne rezultate i utjecaje. Kombinirati ćemo rezultate ovog eksperimenta sa starijom terenskom studijom i računalnim modelima koji će nam omogućiti da napredujemo u razumijevanju kako se te perjanice šire”, nastavila je.
Dakle, zašto su znanstvenici obojali ocean u ružičasto? Nije samo zato što vole tu boju
Eksperiment se zove Plumes in Nearshore Conditions ili PiNC. Vode ga Oceanografski institut Scripps UC San Diega i Sveučilište Washington, a financira ga Nacionalna zaklada za znanost. Ispituje kako male količine slatke vode stupaju u interakciju s oceanskom vodom, posebno unutar estuarija i voda u laguni Los Peñasquitos na državnoj plaži Torrey Pines.
Iako je već poznato da slatka voda često donosi sediment, a ponekad čak i zagađivače u oceanske vode blizu obale, nepoznato je kako ona reagira na oceansku vodu gdje valovi pucaju. Prateći ekološki prihvatljivu boju dronovima, senzorima u pijesku, sidrištima duž morskog dna, pa čak i vodenim skuterom s posebnim uređajem koji mjeri fluorescenciju boje, znanstvenici će dobiti bolji uvid u to kako obje vrste vode međusobno djeluju i kako se stvari poput zagađivača i sedimenta šire.
Tijekom eksperimenta bit će ukupno tri ispuštanja boje — prvo se dogodilo 20. siječnja, a ostalo će biti tijekom siječnja i veljače 2023. Dakle, ocean će još neko vrijeme izgledati neobično, ali sve u ime znanosti.