daniel-j-schwarz-fa383SvhUsA-unsplash

Danska želi izgraditi dva energetska otoka kako bi povećala čistu energiju u Europi

GREEN_300_listici_sredina

Čvorište vjetroelektrana na moru

Prije trideset godina Danska je postala pionir postavivši vjetroelektrane na more, a sada ponovno želi proširiti repertoar obnovljivih izvora energije prvim "energetskim otocima" na svijetu. O izgradnji energetskih otoka se već dugo raspravlja u zemlji, ali je provedba ubrzana usred poremećaja na globalnom energetskom tržištu koje je uzrokovala invazija Rusije na Ukrajinu. Danska se nada da će postojeći problem riješiti većom proizvodnjom obnovljive energije.

Danski ministar klime, energije i komunalnih usluga Dan Jørgensen u izjavi za medije rekao je da Danska i Europa “moraju biti oslobođene ruskih fosilnih goriva što je prije moguće”. Kako bi to postigla, zemlja će započeti energetsku tranziciju ozbiljno povećavajući proizvodnju energije iz obnovljivih izvora na kopnu i na moru.

Obnovljivi izvori energije u Danskoj uvelike su dobiveni iz energije vjetra. Godine 2021. energija vjetra činila je gotovo 50% njihove ukupne proizvodnje električne energije, a iza nje je bioenergija i energija dobivena iz fosilnih goriva koja je dijelom uvezena iz Rusije. Danska vlada je već ranije ove godine rekla da se nada da će zaustaviti uvoz ruskih fosilnih goriva “što je prije moguće”.

Danas Danska dobiva čistu energiju putem vjetroelektrana koje se nalaze na moru. S energetskim otocima, vjetroturbine se mogu smjestiti dalje od obale i učinkovitije distribuirati energiju koju proizvode. Otoci će djelovati kao čvorišta koja prikupljaju električnu energiju iz okolnih vjetroelektrana koje se nalaze na moru, a zatim je distribuiraju u Dansku i druge okolne zemlje. To omogućuje da se električna energija iz područja s velikim izvorima vjetra lakše usmjeri u područja koja je najviše trebaju, postižući višu razinu energetske učinkovitosti.

Plan uključuje izgradnju dva otoka, od kojih će se jedan nalaziti u Sjevernom moru, a drugi u Baltičkom moru. Vjetroelektrane bit će postavljene oko 20 km od obale. Danski operater prijenosne mreže, Energinet, već je naručio preliminarne studije morskog dna oko Bornholma i područja u Sjevernom moru. To će osigurati da se vjetroelektrane na moru i umjetni otoci smjeste u područja koja su pogodna za izgradnju, uz najmanji mogući negativni utjecaj na morsko dno.

Danska ima dugu povijest iskorištavanja jakih vjetrova s ​​mora za proizvodnju električne energije. Prvu vjetroelektranu na moru postavili su 1991. godine. Sada se zemlja nada da će napraviti još jedan veliki korak izgradnjom ova dva velika energetska otoka, kako bi iza sebe ostavila fosilna goriva.

PHOTOS BY: Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.