Kao i sva velika događanja, koja okupljaju brojne posjetitelje s raznih dijelova svijeta, tako i olimpijske igre imaju velik utjecaj na okoliš, ostavljajući visok ugljični otisak. Od prijevoza sudionika i posjetitelja do mjesta održavanja natjecanja, transporta hrane, hlađenja, rasvjete, cijele logistike, smještaja, hrane i života natjecatelja u razdoblju od 26. srpnja do 11. kolovoza i još mnogih aktivnosti kojih možda na prvu i nismo svjesni. Međutim, ovogodišnje Igre, ipak donose znatnu promjenu – organizatori su od samih početaka, otkad su doznali da je Pariz domaćin, brinuli o tome da svaka od gore navedenih stavki bude u skladu s održivim načelima.
Veliki napori uloženi u čišćenje Seine
Pariška rijeka Seina, u kojoj je zbog zagađenja plivanje bilo zabranjeno više od stoljeća, danas je dovoljno čista da se u njoj održi plivački dio triatlonske utrke i plivački maraton. Pariz je potrošio 1,4 milijarde eura, postavljajući golemu podzemnu cisternu za pohranjivanje otpadnih voda kako one ne bi otjecale u Seinu i unatrag dvije godine marljivo radio na uklanjanju raznih vrsta onečišćenja iz rijeke.
Održiva gradnja Olimpijskog sela
Umjesto da borave u apartmanima, sportaši borave u Olimpijskom selu koje je izgrađeno tako da će nakon završetka Igara i Paraolimpijade, svi stanovi biti prenamijenjeni u stambene prostore za stanovništvo ili uredske prostore – 82 zgrade bit će pretvorene u uredske prostore za 6.000 radnika i stanove za dodatnih 6.000 ljudi. Također, lokacija Olimpijskog sela pažljivo je odabrana u cilju revitalizacije povijesno siromašnih sjevernih predgrađa grada.
Organizatori su na lokaciji preuredili nekoliko postojećih struktura, uključujući staru električnu tvornicu koja je pretvorena u “centar za stanovnike”. Također, unajmili su postojeće filmske studije kako bi se koristili kao trening centri za sportaše umjesto izgradnje novih objekata za trening, što je učinjeno na nekim drugim Igrama.
Zgrade koje su izgrađene napravljene su od drva i recikliranih materijala, koristeći metode građenja koje su smanjile ugljični otisak projekta za 30 posto po kvadratnom metru — više nego što francuski ekološki propisi zahtijevaju. Na nekim zgradama gdje će sportaši boraviti tijekom Igara nalaze se solarni paneli i zelene krovove. Natjecatelji su smješteni u prostorima s s ukupno 14.250 kreveta izrađenih od recikliranih materijala, a čak su i tolice napravljene od kartona, što znači da se lako mogu reciklirati nakon Igara.
Apartmani koriste geotermalno hlađenje umjesto klima-uređaja, ovaj sustav uzima vodu hlađenu na četiri stupnja Celzijusa iz bunara dubokih do 70 metara u obližnjem geotermalnom postrojenju i transportira je u cijevi ispod podova svakog apartmana. Hladna voda trebala bi moći hladiti zgradu za 6 do 10 stupnjeva Celzijusa u usporedbi s temperaturom vani. Iako je sustav kontroliran na razini zgrade, svaki apartman ima termostat koji stanarima omogućuje da podese temperaturu za dva stupnja Celzijusa u svakoj jedinici. Sustav će također grijati apartmane zimi.
Jedna staza napravljena je od školjki koje bi trebale upiti kišu
U vrućim danima, pohranjena voda trebala bi ispariti i pomoći hladiti prolaznike. Glavna ulica sela ima pet eksperimentalnih vanjskih zračnih filtera. Gigantski tornjevi oblikovani poput usisivača dizajnirani su da usisaju zagađen zrak i filtriraju opasne čestice. Uređaj može očistiti “95 posto zraka od čestica — svih veličina”. Pet uređaja može očistiti ekvivalent volumena od 40 olimpijskih bazena na sat uz vrlo malu potrošnju električne energije.
Hrana i prijevoz
Tijekom Olimpijskih igara, 80 posto hrane koja, će se posluživati sportašima i njihovim timovima, bit će nabavljena od lokalnih proizvođača, a gledatelji će na lokacijama imati na raspolaganju čak 60 posto hrane biljnog porijekla.
Smanjenje emisija povezanih s prijevozom možda je najveći izazov za Pariz. Turistički djelatnici očekuju 15,3 milijuna posjetitelja za Olimpijske i Paraolimpijske igre, uključujući 1,9 milijuna stranaca, pri čemu će najmanje 850.000 njih koristiti avion kao prijevozno sredstvo. No u samoj francuskoj metropoli postoje opcije prijevoza s niskom razinom ugljika – biciklističke staze, metro vlakovi, autobusi i ostali javni prijevoz – do svih mjesta lokacija na kojima će biti sportski događaji.
Za emisije koje ne može smanjiti, Pariz planira kompenzirati, primjerice sadnjom stabala.