Očito je da bez elektroničke opreme u modernom digitalnom dobu ne možemo funkcionirati, a zasigurno u svakom prosječnom kućanstvu postoji po nekoliko mobitela, laptopa, TV-a, kompjutora… Naravno, sve ove “igračkice” imaju i svoj vijek trajanja ili zbog ubrzanog razvoja tehnologije postaju zastarjeli modeli i traže svoju zamjenu. Tako dolazi do statistika, koje su zabrinjavajuće, a koje je i UN istaknuo u svome posljednjem izvješću Global e-Waste Monitor – globalna proizvodnja elektroničkog otpada raste pet puta brže od njegova recikliranja. Dakle, možemo reći da je elektronički otpad najbrže rastuća kategorija otpada, a isto UN-ovo izvješće upozorava da bi do 2030. godine, što je za samo šest godina, količina e-otpada mogla porasti za još 32%, na 82 milijuna tona.
Korisne sirovine za daljnju preradu
Kada se mobilni telefoni i ostala elektronička oprema nepravilno odlažu, predstavljaju ozbiljne ekološke i zdravstvene rizike. Mnogi od ovih uređaja sadrže materijale poput olova, žive, kadmija i bromiranih plamenih retardanata koji, ako se ne zbrinjavaju pravilno, mogu zagaditi tlo i vodu. Osim toga, i baterije, koje se nalaze u mobilnim telefonima, sadrže toksične tvari koje mogu zagađivati okoliš ako se ne odlažu na pravilan način.
Osim ekoloških problema, odlaganje mobilnih telefona također postavlja pitanja vezana uz iscrpljivanje resursa i potrošnju energije. Mobilni telefoni sadrže vrijedne materijale poput zlata, srebra, bakra i rijetkih metala, za čiju nabavu i preradu se troši energija, voda i prirodni resursi. Kako bismo riješili rastući problem e-otpada, ključno je promovirati odgovorno odlaganje i prakse recikliranja mobilnih telefona i drugih elektroničkih uređaja. Mnoge zemlje su implementirale programe recikliranja e-otpada, koji uključuju prikupljanje rabljenih elektronika i ekstrakciju vrijednih materijala za ponovnu upotrebu u proizvodnji novih proizvoda, a time su potaknule potrošače da pravilno odlažu svoje stare uređaje.
Promjena pristupa čini veliku razliku
Cirkularna ekonomija je pristup gospodarstvu koji teži smanjenju otpada i maksimalnom iskorištavanju resursa. Umjesto tradicionalnog linearnog modela “uzmi, koristi, baci”, cirkularna ekonomija potiče recikliranje, ponovnu uporabu i produženje životnog vijeka proizvoda. Ovaj koncept sve više dobiva na važnosti, osobito u kućanstvima, gdje može značajno doprinijeti smanjenju ekološkog otiska.
Nadograđujte ili popravljajte
Kupujete li novi laptop iako je stari još uvijek u dobrom stanju, zašto ne biste poboljšali software? Ako se dogodio neki popravljiv kvar, zašto ga jednostavno ne biste popravili? Mnogi mijenjaju svake godine starije modele mobitela novijima. Umjesto da ove starije zakopate duboko u ladicu ili ih bacite u smeće, razmislite da ih iskoristite za nešto drugo, npr. kao GPS u automobilu ili za reprodukciju glazbe. Veliki proizvođači elektroničke opreme imaju online ili neke druge opcije za recikliranje kompjutora, mobitela i televizora pa uvijek provjerite postoji li opcija mijenjanja starog za novo ili otkupa starog uređaja.
Redovito održavajte elektroničke uređaje
Jedan od najboljih načina da smanjite elektronički otpad i uštedite novac je da redovito održavate svoje elektroničke uređaje. Vodite računa da hard drive vašeg računala ne bude kompletno pun, tako će raditi brže i dulje. Čistite svoje računalo, kako se u njemu ne bi skupljala prašina. Kad god je moguće isključite punjač prije nego što laptop dosegne snagu od 100%, jer će mu to produljiti trajanje, a i vi ćete se bolje osjećati jer ćete doprinijeti smanjenju elektroničkog otpada.
Telemach pomaže da se na održiv način riješite elektroničkog otpada
Jedan od jednostavnih načina da se riješite starijih uređaja, koje više ne želite koristiti, jest da ih prodate. Kupce možete pronaći na društvenim mrežama ili online oglasnicima, a mnogi će biti sretni što su po jeftinijoj cijeni pronašli ispravan uređaj. Također, postoje kompanije koje u sklopu svojih strategija održivog poslovanja organiziraju akcije “staro za novo”, gdje svoj stari model nekog uređaja možete zamijeniti za novi, uz neku nadoplatu.
Primjerice, kompanija Telemach Hrvatska već od 2023. provodi Program razmjene pametnih telefona pa kupci imaju prilike zamijeniti svoje stare pametne telefone za najnovije modele, pritom smanjujući svoj ekološki otisak. Tako stare telefone možete zamijeniti u bilo kojem Telemachovu centru, gdje će zaposlenici procijeniti stanje svakog uređaja i ponuditi poštenu vrijednost zamjene. No vaš stari mobitel neće samo završiti u smeću jer Telemach u suradnji s odabranim partnerima, kao što je Foxway u Hrvatskoj, daje novi život vašem starom uređaju.
No ako se pitate kamo odložiti e-otpad, tvrtka Telemach odlučila je podržati napore svojih kupaca za očuvanjem okoliša pa je u 27 svojih trgovina diljem Hrvatske postavila kutije za prikupljanje kućnog elektroničkog otpada. Ovaj prikupljeni otpad potom se razvrstava, a ako se ondje nađe nešto što se može popraviti, uređaji idu na reparaciju i ponovnu upotrebu. Iz ostalog e-otpada odvajaju se korisne sirovine ili dijelovi koji su ispravni i koji se mogu ponovno upotrijebiti.