Cimet je neizostavan začin slasticama od jabuka i šljiva, a med je jedan od najzdravijih prirodnih zaslađivača. Svaki zasebno poznati su po odličnim učincima na ljudsko zdravlje, a u kombinaciji već stoljećima su na listi prirodnih lijekova u mnogim kulturama.
Svaki zasebno je top namirnica
Mnogi med smatraju nektrom zdravlja, a njegova ljekovitost i znanstveno je dokazana. Sadrži mnogo ljekovitih sastojaka poput enzima, minerala, vitamina C i B kompleks, nešto proteina, organskih kiselina (vinska, jabučna, limunska) te fitokemikalija (fenoli i flavonoidi) koje imaju antioksidativna svojstva.
Ni cimet ne zaostaje što se tiče svoga izvrsnoga sastava. No važno je kod izbora uvijek odabrati onaj cejlonski koji porijekolom dolazi sa Šri Lanke i dobiva se iz stabla vrste Cinnamomum verum. Za razliku od kasija cimeta, koji je lošija varijanta, cejlonski cimet sadrži niske doze kumarina, spoja koji loše djeluje na jetru i bubrege, pa se samo ova vrsta preporučuje za konzumaciju.
Baš kao i med, cimet sadrži antioksidanse, ali i polifenole, flavonoide, minerale (kalij, natrij, magnezij, željezo) te vitamine A, C i B skupine.
Boost kombinacija
Cimet i med u kombinaciji imaju mnoga ljekovita svojstva, kao što je antibakterijsko, antioksidativno i antifungalno. No evo objašnjenja koji to točno nutritivni elementi u ovoj kombinaciji utječu na boljitak vašega zdravlja.
Smanjuju rizik od kardiovaskularnih bolesti
Kako se pokazalo da zbog svoga sastava smanjuju povišenu razinu lošega kolesterola i triglicerida, tako utječu i na smanjenje rizika od srčanih i kardiovaskularnih oboljenja.
Antiage učinak
Oksidansi, odnosno slobodni radikali utječu na preuranjeno starenje našeg organizma, posebice kože. Ona s godinama upravo zbog oksidansa postaje osjetljivija i tanka, pojavljuju se bore i sitne linije, gubi elastičnost, napetost i prirodnu masnoću te je sklonija upalama.
Antioksidansi u medu neutraliziraju oksidanse i tako eliminiraju takozvani oksidativni stres, a cimet, s druge strane, ima više antioksidansa od čak 26 biljnih vrsta, pa čak i od svemoćnog đumbira. Tijekom unošenja dovoljno antioksidansa u organizam, omogućavamo koži da se regenerira i dobiva ostale hranjive sastojke iz hrane ili kozmetike.
Protiv akni i prištića
Zbog svoga protuupalnog djelovanja, cimet i med su izvrsni za smirivanje upala na koži jer ubijaju bakterije. Ako vas muče prištići i akne, možete sami pripremiti masku: pomiješajte 3 žlice meda i pola žličice cimeta pa smjesu nanesite na lice i pustite da djeluje oko 15 minuta. Potom je dobro isperite mlakom vodom i nanesite uobičajenu kremu.
Odlična kombinacija za jačanje imuniteta
U kombinaciji s đumbirom, češnjakom i limunom, cimet i med odlični su za jačanje imuniteta upravo zbog kombinacije najjačih antioksidansa, minerala i vitamina C. Kroz duži period, jednom dnevno konzumirajte jednu žlicu ovoga sirupa, koji jednostavno možete sami pripremiti. Ako imate osjetljiviji želudac, nemojte ga konzumirati natašte jer su ulja koja u sebi sadrži češnjak prilično jaka za želičanu sluznicu.
Sastojci
- 2 velike žlice meda
- 1 češanj češnjaka, sitno narezan
- 2 čajne žlice naribanog đumbira
- pola čajne žličice cejlonskog cimeta
- 2 limuna
Priprema
Iscijedite limun pa u njega umiješajte češnjak, đumbir i cimet. Sve dobro promiješajte te potom dodajte med. Sirup prelijte u staklenku i zatvorite. Pustite neka četiri sata odstoji na sobnoj temperaturi pa ga spremite u hladnjak.