Novo istraživanje otkriva da buka cestovnog prometa ometa dječje sposobnosti učenja

GREEN_300_listici_sredina

Treba li EU smanjiti zvučno zagađenje?

Vrsta zagađenja koja se smatra drugim najvažnijim izvorom lošeg zdravlja u Europi je zvučno zagađenje. Ono ponajprije nastaje zbog prometa i može dovesti do metaboličkih bolesti, visokog krvnog tlaka, dijabetesa, pa čak i srčanih udara. Nedavno istraživanje pokazuje da ometa i sposobnost učenja kod djece.

U urbanim područjima onečišćenje bukom često je zanemareno i o njemu se ne govori dovoljno. Međutim, buka utječe na naše zdravlje, a prema novom istraživanju utječe i na mentalni razvoj djece i njihovu sposobnost pamćenja. Španjolski znanstvenici došli su do ovog zaključka nakon što su godinu dana pratili 2.680 djece u dobi od sedam do 10 godina u 38 škola u Barceloni.

Za svoje istraživanje, Maria Foraster i njezini kolege zamolili su djecu da riješe kognitivne testove četiri puta tijekom razdoblja ispitivanja kako bi procijenili njihov razvoj radne memorije, složene radne memorije i pažnje. Također, mjerili su razinu izloženosti djece prometnoj buci unutar i izvan škola, kontrolirali zagađenje zraka povezanog s prometom, sociodemografske i druge čimbenike. Rezultati istraživanja jasno pokazuju da djeca koja su izložena buci cestovnog prometa u školi imaju tendenciju sporijeg razvoja pažnje i radne memorije od djece koja su manje izložena buci. 

“Djeca koja su u školi izložena buci cestovnog prometa pokazala su sporiji kognitivni razvoj u smislu radnog pamćenja i pažnje u usporedbi s djecom koja pohađaju škole u kojima nema zvučnog zagađenja”, kaže Maria Foraster, voditeljica istraživačkog tima na Institutu za globalno zdravlje Barcelone .

Budući da je u Europi zvučno zagađenje na drugom mjestu kao potencijalni izvor lošeg zdravlja (nakon onečišćenja zraka), ovo bi trebao biti razlog za zabrinutost jer su pažnja i radna memorija presudni za učenje. “Slična testiranja trebala bi se provesti na više različitih lokacija prije nego se rezultati generaliziraju na druge populacije”, ističe.

PHOTOS BY: Unsplash, Pexels, Pixabay / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.