Brzi dekor

Brza moda više nije jedini problem: Jeste li i vi pod utjecajem novog trenda?

GREEN_300_listici_sredina

Velika opasnost za okoliš

Dok je brza moda u posljednjih nekoliko godina postala tema brojnih ekoloških rasprava, sada se pojavljuje još jedno tržište koje šteti okolišu jednako kao i brza moda – brzi dekor.

Nedavno izvješće francuskih ekoloških udruga ukazuje na rastući utjecaj brzog dekora. Zero Waste France, Les Amis de la Terre i Réseau National des Ressourceries et Recycleries kažu da je ekološki problem ‘brzog dekora’ usporediv s onim brze mode. Autori izvješća navode da brzi dekor i brza moda dijele isti poslovni model: ogromne količine jeftinih proizvoda i brza obnova kolekcija.

Što je brzi dekor?

Brzi dekor je pojam koji se odnosi na jeftini namještaj i ukrase proizvedene u velikim količinama. Ovi proizvodi su često masovno proizvedeni i namijenjeni su da prate trenutne trendove u uređenju interijera, ali se brzo zamjenjuju novim proizvodima kako bi se zadovoljila potražnja za stalnim promjenama i osvježenjima u domovima potrošača.

Komercijalni praznici kao što su Valentinovo, Božić ili Majčin dan koriste se za lansiranje novih kolekcija i poticanje kupovine.

“Očito je da su divovi brze mode, e-trgovine i masovne distribucije učinili sve da ojačaju ovaj trend kako bi ostvarili najveći profit, s katastrofalnim posljedicama za planet,” kaže Pauline Debrabandere, koordinatorica kampanje Zero Waste France.

COVID je donio procvat brzog dekora

Tijekom pandemije COVID-a, mnogi su ljudi ulagali u preuređenje svojih domova što je dovelo do porasta kupovine. Studija objavljena u francuskim financijskim novinama Les Échos pokazuje da se između 2017. i 2022. broj komada namještaja na tržištu u Francuskoj povećao za 88 posto. Čak i sada, 46 posto kupaca proizvoda za kućni dekor obnavlja elemente svog dnevnog boravka barem jednom godišnje.

S porastom kupovine, povećala se i količina otpada. Između 2014. i 2020. otpad od namještaja se udvostručio u Francuskoj. Danas, eko-organizacije prikupljaju 1,3 milijuna tona otpada od namještaja. Gotovo polovica tog otpada je neupotrebljiva, nepopravljiva i nereciklirajuća te se spaljuje u spalionici ili zakopava na odlagalištima.

“Suočen sa zasićenjem robe, sektor dekoracije odlučuje ubrzati svoju stopu proizvodnje na razine koje nisu održive za planet, uvijek s istim ciljem: stvarati želju iz površne potrebe. U vrijeme kada se prekoračuju planetarni limiti, hitno je potrebno regulirati sektor kako bi se ograničila njegova prekomjerna potrošnja resursa.”, rekao je  Pierre Condamine, voditelj kampanje protiv prekomjerne proizvodnje u Friends of the Earth France za Euro News.

Ekološke organizacije žele da brzi dekor bude zamijenjen kulturom ponovne uporabe i popravka.

PHOTOS BY: Green.hr / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.