Nashville Farmers Market

Kako bi se spriječio nepotrebni otpad od hrane, na policama ove trgovine sva je hrana besplatna

GREEN_300_listici_sredina

Model blizine

Kako bi smanjili otpad od hrane, diljem Milana otvaraju se poslovnice gdje kupci mogu doći po namirnice potpuno besplatno. Cilj je stvoriti što više takvih besplatnih trgovina diljem milanskih četvrti ne bi li se one nalazile što bliže lancima supermarketa kako bi prijevoz namirnica bio što kraći čime se uvelike smanjuje ugljični otisak.

Na oko još jedan dućan u nizu. No, Gallaratese centar u Milanu mnogo je više od toga. Naime, proizvode na policama ovog prostora, u vlasništvu Grada Milana, donirali su lanci supermarketa i privatne tvrtke. Kupci, koji dođu obaviti kupovinu, ne plaćaju ništa jer se radi o hrani koja iz određenih razloga više ne može biti u pravim trgovinama, a kako ne bi gomilali nepotrebni otpad od hrane, proizvode sada građani mogu iskoristiti za besplatno.

Milano je prva veća općina koja provodi politiku upravljanja otpadom od hrane na razini grada, oslanjajući se na opsežnu suradnju javnih tijela, banaka hrane, dobrotvornih udruga, nevladinih organizacija, sveučilišta i privatnih tvrtki. Trenutno su otvorena tri slična prostora, a drugi bi uskoro trebali ugledati svjetlo dana.

Škola menadžmenta Politecnico di Milano provela je studiju izvedivosti modela i otkrila da tri gradska centra za obradu otpada od hrane oporave oko 130 tona hrane godišnje, ili 350 kg dnevno, što je jednako 260.000 obroka. Hiperlokalna orijentacija također je važan čimbenik u milanskoj prehrambenoj politici: višak hrane bi se idealno trebao preraspodijeliti unutar istog susjedstva, što smanjuje emisije ugljika i maksimizira svježinu hrane.

“Načelo oporavka hrane i distribucije na istom području dobar je model”, objašnjava za tamošnje medije Andrea Segrè, profesor poljoprivredne politike na Sveučilištu u Bologni. “Ako hranu dobijete s jednog mjesta i imate dobrotvornu organizaciju udaljenu više od 30 kilometara, morate je transportirati, pohraniti i rashladiti, što će koštati više od same hrane. Da bismo bili održivi, ​​moramo djelovati na lokalnoj razini. To je tzv. Model blizine”, tvrdi.

Milanski pakt o urbanoj prehrambenoj politici globalni je sporazum koji je potpisalo više od 200 gradova kao što su Ghent, São Paulo, Seoul i Melbourne, a svi su se obvezali na implementaciju sličnih čvorišta. 

PHOTOS BY: fondazionemilan.org, Unsplash, Pinterest / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.