nathan-dumlao-4FHF4kCnj8A-unsplash (1)

Aktivisti negoduju: Hoće li Elon Musk Twitterom širiti klimatske laži i obmane?

GREEN_300_listici_sredina

Kritički stav prema mogulu

Otakako je Elon Musk kupio društvenu mrežu Twitter, brojni aktivisti negoduju kako će obmanjivati javnost lažima o klimatskim promjenama...

Vijest da je Elon Musk, najbogatiji čovjek na svijetu, uspješno kupio Twitter za 44 milijarde dolara, zabrinula je neke aktiviste za socijalnu pravdu i klimu. Oni upozoravaju da bi se obmanjujuće i lažne informacije mogle lakše širiti platformom pod njegovim vodstvom. Vlasnik Tesle kritizirao je ovu društvenu mrežu rekavši da Twitterova politika umjerenog govora mržnje i dezinformacija ide predaleko i zadire u slobodu govora. “S obzirom da Twitter de facto služi kao javni gradski trg, nepoštivanje načela slobode govora u osnovi potkopava demokraciju”, napisao je Musk u tvitu prošlog mjeseca. Sada, kada Musk preuzima jednu od najstarijih i najutjecajnijih svjetskih kompanija društvenih mreža, njegove javne izjave u prilog apsolutističkoj ideji slobode govora iritiraju neke progresivne zakonodavce i aktiviste.

Takve su se tvrtke našle pod sve većim nadzorom zbog svoje uloge u širenju lažnih ili obmanjujućih informacija na internetu, posebno oko tema kao što su Covid-19, izborne prijevare i dezinformacijama o klimatskim promjenama uzrokovanim ljudskim djelovanjem. Neka istraživanja ukazuju na to da se problem pogoršava: analize pokazuju da su Amerikanci 2020. godine konzumirali dvostruko više vijesti iz “nepouzdanih” izvora nego 2019. godine. Druga studija pokazala je da se lažne informacije šire brže na internetu od točnih informacija, pri čemu je 70 posto veća vjerojatnost da će neistine biti “retweetane” nego istina. Mnoge platforme društvenih mreža obećale su suzbiti dezinformacije i laži usred sve većeg pritiska javnosti. Tako je Twitter objavio da više neće dopuštati oglašivače na svojoj stranici koji poriču znanstveni konsenzus o klimatskim promjenama, nakon sličnog poteza Googlea u listopadu. Ovu najavu pohvalili su zagovornici zaštite okoliša, koji kažu da su internetske kampanje dezinformiranja koje je uglavnom plaćala industrija fosilnih goriva, potkopale sposobnost američkih zakonodavaca da donesu smislene zakone za rješavanje problema globalnog zatopljenja.

Razvoj jakih zaštitnih obrana protiv dezinformacija ključan je za promicanje dobre klimatske politike. Nejasno je hoće li Musk preokrenuti ili razvodniti trenutnu Twitterovu politiku usmjerenu na suzbijanje širenja govora mržnje i lažnih informacija, a postoje i neki načini koji bi smanjili njihov protok na internetu. Musk je signalizirao da planira smanjiti broj botova na Twitteru, za koje je istraživanje pokazalo da značajno pridonose širenju netočnih informacija o klimatskim promjenama. Hoće li Musk učiniti Twitter doista nereguliranom platformom u smislu slobode govora i dezinformacija preostaje nam vidjeti.

PHOTOS BY: Unsplash, Instagram / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.