10 nevjerojatnih inovacija koje bi mogle spasiti život na Zemlji

GREEN_300_listici_sredina

Zeleni noviteti za zdraviji život

Međuvladino tijelo za klimatske promjene (IPCC) je znanstveno tijelo UN-a za procjene rizika i prijetnji koje nosi izmijenjena klima. IPCC daje sveobuhvatno izvješće znanosti o klimi svakih šest do osam godina koje objavljuju u tri dijela.

IPCC vrlo je jasno iznio dokaze o tome da su ljudske aktivnosti uzrok povećanja koncentracija stakleničkih plinova koji generiraju klimatske promjene. Budući da klimatske promjene ugrožavaju život na Zemlji, potrebno ih je ublažiti i prilagoditi im se.

Europski parlament izdao je rezoluciju o proglašenju klimatskog izvanrednog stanja na razini cijele Europske unije koje je potpisalo preko 11.000 znanstvenika (među kojima i 19 znanstvenika iz Republike Hrvatske). EU vrlo odlučno provodi politike ublažavanja klimatskih promjena, kao i prilagođavanja klimatskim promjenama.

Globalni klimatski pokret koji se očituje u nebrojenim inicijativama, udrugama i akcijama, poput School Strike for ClimateFridays for Future i slično, nastoji proširiti svijest o ovom gorućem pitanju i zaštititi planet od daljnje devastacije. Osim toga, tehnološki napredak i novi izumi mogu nam pomoći u prilagodbi i ublažavanju klimatskih promjena, a ovo su neki koji bi nam u tome mogli pomoći.

1. Organska kapsula za sahranu

Svake se godine posječe 4 milijuna hektara šume kako bi se izradili drveni lijesovi, a balzamiranje (kojim je moguće privremeno očuvati tijelo pokojnika, djelomično ili u potpunosti) se provodi različitim kemijskim sredstvima koji onečišćuju tlo.

Dva talijanska umjetnika preispituju način na koji sahranjujemo pokojne i to je zapravo prilično lijepo. Capsule Mundi je biorazgradiva grobna kapsula koja omogućuje tijelu da postane ‘sjeme’ novog stabla nakon što osoba umre. Ne samo da tijelo pokojnika stvara novi život, već drvo služi i kao živi spomen na vaš život, što je mnogo ljepše od betonske ploče.

2. Jestive posude za hranu u avionu

Čak i kada smo visoko iznad tla i dalje stvaramo nepotreban otpad. Zapravo, putnički letovi generiraju 5,7 milijuna tona smeća godišnje, poput plastike za jednokratnu uporabu i otpad od hrane. Ekološki pladnjevi za hranu koja se poslužuje u avionu dizajnirani su u studiju PriestmanGoode.

Pladnjevi su biorazgradivi, organski, mogu se kompostirati i/ili pojesti. Posude su izrađene od pšeničnih mekinja, poklopci su od lišća banane, a pribor za jelo od kokosovog drveta.

3. Ličinke koje jedu plastiku

Istraživači sa Sveučilišta Cambridge otkrili su da ličinke moljca mogu jesti plastiku. Ovo je revolucionarno otkriće jer plastični otpad predstavlja veliki globalni problem ugrožavajući sav život na Zemlji. Iako su sićušne, ove male ličinke su superjunaci opremljeni moćima biološke razgradnje zbog čega bi mogle biti ključne u smanjenju plastičnog otpada.

4. Biorazgradivi hladnjaci

Stiropor je loš za okoliš jer se ne razgrađuje stotinama godina i potencijalno može ubiti kornjače, ribe i druga živa bića, koji ga pogrešno smatraju hranom. Srećom, Igloo je stvorio biorazgradivi hladnjak napravljen od parafinskog voska i recikliranog papira pod nazivom RECOOL. Kada više ne bude upotrebljiv, ovaj se hladnjak može kompostirati, reciklirati ili koristiti za suho skladištenje.

5. Djelomično biorazgradiva veganska koža

Umjetna koža inače je izrađena od fosilnih goriva, međutim, tvrtka iz Meksika izradila je prvu vegansku kožu Desserto napravljenu od kaktusa. Ovaj je materijal održiva alternativa tradicionalnoj koži. Ne sadrži otrovne kemikalije i ftalate koji zagađuju oceane. Osim toga, koža od listova kaktusa je fleksibilna, prozračna i trajat će deset ili više godina, što je čini jednako izdržljivom kao i tradicionalnu kožu, a puno je bolja za okoliš.

6. Biciklistička staza na solarni pogon koja svijetli u mraku

U Poljskoj su gradovi prilagođeni prometu biciklom, a biciklističke staze na solarni pogon koje svijetle u mraku mogle bi učiniti njihove gradove još sigurnijima za bicikliste noću. Istraživački tim koji radi na institutu Pruszków je izradio ove svjetleće biciklističke staze od plavog luminofora, sintetičkog materijala koji emitira svjetlost nakon što se napuni energijom sunca. Staze mogu sjajiti do deset sati, što smanjuje potrebu za dodatnim napajanjem.

7. ‘Živi’ luster

Britanski inženjer i biotehnolog Julian Melchiorri izradio je nacrt ekološke rasvjete koja je i lijepa i ekološki prihvatljiva. Živi luster izrađen je od prozirnih listova ispunjenih algama, koji apsorbiraju ugljični dioksid i ispuštaju kisik. Dok je ovaj luster još uvijek u fazi prototipa, dizajner naporno radi na primjeni koncepta fotosinteze na veće zgrade.

8. Tenisice i sportska odjeća od plastičnog otpada iz oceana

Adidas Futurecraft Loop lansirao je ekološku sportsku odjeću. 2015. ovaj se div sportske odjeće udružio s ekološkom organizacijom Parley for the Oceans kako bi plastiku iz oceana iskoristio za novu liniju obuće i odjeće koja se može 100% reciklirati. Nakon što se istroše, svoje tenisice možete vratiti  Adidasu koji će ih ponovno upotrijebiti za izradu novih. S obzirom na to da je odjevna industrija drugi najveći zagađivač na svijetu, ovo je ogroman korak prema održivoj modi.

9. Kamper na solarni pogon

Tvrtka Dethleffs pronašla je način kako putovanje kaperom učiniti jeftinijim i sigurnijim za okoliš. Njihov kamper na solarni pogon koristi snagu sunca za pogon, što znači da za prijevoz nije potrebno gorivo ili stanica za punjenje.

10. Vertikalna šuma

Talijanski arhitekt i urbanist  Stefano Boeri Architetti projektirao je ove vertikalne šume. Zgrade prekrivene drvećem i biljkama upijaju ugljični dioksid i proizvode više kisika, a također služe kao staništa za ptice i kukce.

PHOTOS BY: Instagrm @xoxcarriexox, Stefano Boeri Architetti, Dethleffs, Adidas, Julian Melchiorri, Desserto, Igloo, Capsule Mundi, PriestmanGoode, Pexels / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.